LadyVu.com

Неплодност кај жените

Неплодност кај жените

Неплодност кај жените - е зло на нашето време, бидејќи оваа патологија е се повеќе и повеќе заеднички во медицинската пракса. Ајде да видиме што е неплодност, што го предизвикува и што да направите ако сте имале таков проблем.

дијагноза "Неплодност кај жените" можат да се формулираат само еднаш во текот на годината, една жена се обиде да се зачне дете, но, за која било причина, тие беа неуспешни. Статистика во последниве години, укажува на тоа дека денес 10-15% од жените страдаат од неплодност.

Видови на неплодност кај жените

Постојат неколку видови на неплодност кај жените, и секој од нив има свои специфики. Во зависност од тоа, ние може да се зборува за шансите за излекување, а потоа и успешното зачнување.

Така, видовите на неплодност кај жените:

  1. ендокриниот неплодност - се должи на абнормални операција на јајниците или било која друга нерамнотежа во хормонални позадина.
  2. на грлото на матката неплодност - или на грлото на матката фактор неплодност, го нарушува интегритетот на грлото на матката, а со тоа што го прави тешко, па дури и блокирање на движењето на сперматозоидите. Тоа може да се однесува на интеракцијата помеѓу Ненормално цервикалниот мукус и сперма.
  3. кралското - вродена или стекната дефекти на ендометриумот (внатрешниот слој на матката) или миометриумот (мускулна слој).
  4. Тувал неплодност - се однесува на оштетување или анатомски дефект јајцеводите. Најчесто, причината - кламидија.
  5. идиопатска неплодност - исто така, повика необјаснета неплодност, бидејќи тоа е невозможно да се утврди причината.

Хормон за неплодност кај жените

Хормонални или ендокрини неплодност, често стануваат причина за неможноста за зачнување бебе. Тоа може да се случи како резултат на патологија на јајниците, панкреасот или тироидната жлезда.

јајниците патологија

Од нормалниот менструален циклус е клучот за успешното зачнување, секое прекршување, а особено ановулаторни циклуси, игра најважната улога во отсуство на плодноста кај жените.Со цел да се разбере причината на нарушувања циклус и, следствено, неплодност кај жените треба да имаат информации за хормони кои се вклучени во овој процес.

На денот на почетокот на менструацијата започнува на фоликуларната фаза. Таа се карактеризира со висок степен на производство на фоликуло стимулирачки хормон. Инсуфициенција на оваа супстанца води до фактот дека јајцето е уште незрели, односно неплаќањето на овулација.

Втора фаза - сама по себе овулацијата. Таа се карактеризира со високо ниво на естрадиол, која се подготвува јајце за "патување" низ јајцеводите и оплодување.

Трета фаза - лутеалната. Лутеинизирачки хормон промовира формирањето на жолтото тело, кои за возврат произведува прогестерон. Овој хормон создава поволни услови за воведување на оплодената јајце клетка во матката. Неплодност поради лутеалната инсуфициенција - е доста честа појава во пракса и често бара хормонална стимулација на овулацијата.

хормони што е опишано погоре се викаат "gonadotropami" и секое прекршување во своите биланси може да доведе до проблеми со зачнувањето. Но, постојат и случаи на ановулаторни неплодност normogonadotropic кога, и покрај нормалните нивоа, овулација не се случи.

други причини

Постојат и други причини на ендокрините неплодност. На пример, дијабетес, хипертироидизам и хипотироидизам, несоодветна метаболна состојба предизвикува голем број на болести во организмот, што резултира со неплодност кај жените. Страдање, вклучувајќи ендокриниот неплодност кај женитеи метаболизмот на една супстанција наречена хомоцистеин. Тоа е производ на метионин амино киселина, и се чуваат на неправилно функционирање на организмот, создавајќи сериозни проблеми. Врската помеѓу зголемено ниво на хомоцистеин и неплодност кај жените - научно докажано, според тоа, да бараат медицински прилагодување на овој параметар.

Ако се соочуваат со проблемот на неплодност, не се повлече, и контактирајте што е можно поскоро за специјалист. Модерната медицина нуди широк спектар на третмани, па кој знае, можеби наскоро ќе се одржи на оружје од долгоочекуваниот неговата бебе.

Видео: Главните причини за неплодност

Видео: Секундарно неплодност кај жените. Третман и причини за да дознаете како да се породи

Видео: како да се забремени ако не можеш. Зошто. На причини за неплодност. Што да се прави

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Причини за неплодностПричини за неплодност
Психолошки неплодностПсихолошки неплодност
Неплодност кај мажите - симптомиНеплодност кај мажите - симптоми
Duphaston неплодностDuphaston неплодност
Знаци на неплодност кај женитеЗнаци на неплодност кај жените
Sage неплодностSage неплодност
Знаци на неплодностЗнаци на неплодност
Знаци на неплодност кај мажитеЗнаци на неплодност кај мажите
Средно неплодностСредно неплодност
Неплодност кај жените - СимптомиНеплодност кај жените - Симптоми
» » » Неплодност кај жените