LadyVu.com

Паста за заби Акни

паста за заби за акни

За нега на кожата - неопходен дел од секојдневниот третмани секоја жена која се грижи за нејзиниот изглед. Ако кожата е проблематична, склони кон осип, тоа му дава многу проблеми, особено. Затоа, во прилог на основни средства за кожата, многу прибегнуваат кон употреба на различни дома техники, некои од кои, на прв поглед, може да изгледа прилично необично. На пример, некои девојки користат вообичаените хигиенски паста за заби за акни кои ги носи прилично добри резултати.

Третман на акни со паста за заби

На многу форуми посветени на лекување на акни, акни, се препорачува да се тест паста за заби. Таквите не-стандардна употреба на паста за заби пронајдени од страна на експерименти во изнаоѓање на нови начини да се ослободи од овој проблем. Тоа е забележано дека употребата на оваа алатка го прави можно не само брзо да се ослободи од постојните лезии на кожата, но исто така и да се спречи нивно понатамошно ширење и изглед.

Што паста за заби помага акни, постои специфична објаснување. Тоа треба да биде лесно да се обрне внимание на неговиот хемиски состав, кој вклучува супстанции кои имаат благотворно влијание врз кожата проблем и воспалени области. Овие супстанции, достапни како дел од повеќето пасти за заби содржи:

 • соединенија кои што имаат антибактериско дејство (хлорхексидин, Triclosan, Biosol, итн) .;
 • растителни екстракти има анти-воспалителни својства (зелен чај, даб кората, нане, жалфија, Свети Јован и др.);
 • Мека абразивни материи (силициум диоксид, алуминиум силикат, силициум хидроксид, итн).

Поради ова акни може да се тест паста за заби да ги добиете следниве ефекти:

 • отстранување на воспалителни и инфективни процеси;
 • елиминирање на црвенило;
 • сушење на воспаление;
 • чистење и тогаш стеснување.

Што паста за заби ги отстранува мозолчиња?Изборот на паста за заби за третман на акни, се препорачува да се даде предност на оној кој е бело во боја и максималниот износ на природни состојки. Смет следи од гел, боја и Белење на паста за заби, и од тоа што содржи голем број на вкусови. Desirably стекнат паста за заби во аптека.

Дозирање паста за заби акни

Наједноставниот и најчестиот метод на примена на паста за борба enanthesises - локални (точка) примена на средства за воспалени сајтови. Оваа постапка може да се врши на дневна основа во текот на ноќта, по претходна чистење на лицето. Ако кожата е чувствителна, а потоа оставете на паста за тоа може да биде само за кратко време (20 минути). Средство за плакнење треба да биде многу топла вода.

Кога мрсна, порозна лезии на кожата со повеќе се препорачува маска со паста за заби, кое е како што следува:

 1. Измешајте половина лажичка паста за заби со иста количина на свеж сок од лимон.
 2. Кошница една таблета аспирин, темелно прав.
 3. Се меша и се применуваат на мешавина на чиста кожа за 5 - 10 минути.
 4. Исплакнете со топла вода.

Примени го овој маска може да биде 1-2 пати неделно. Таа, исто така може да се користи за правење маски против акни toothpowder. за паста за заби Акниова таа веднаш разредена со топла вода до состојба тестен и се нанесува на кожата или пред-мешан со streptotsidom на честички во сооднос 1: 1.

За да се спречи алергиски реакции, пред спроведувањето на паста за заби на акни, се препорачува да се тест мал дел од кожата на лактот и оставете го 20 минути, а потоа исплакнете. Нормална реакција е мало црвенило на кожата, кој поминува во неколку минути. Ако црвенило трае долго време, придружени со оток, чешање или други симптоми, тоа е подобро да се користат и други средства за да се ослободи од акните.

Видео: Како се третираат акни, исто така ќе ви помогне

Видео: скриени карактеристики на паста за заби. 7 МИНЕРАЛНИ живот хакирање!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Третман на акни на лицетоТретман на акни на лицето
Акни на грботАкни на грбот
Како да се ослободите од пост-акни?Како да се ослободите од пост-акни?
Паста за заби СоставПаста за заби Состав
Тајландски паста за забиТајландски паста за заби
Дали паста за заби на мозолчиња?Дали паста за заби на мозолчиња?
Црна паста за забиЦрна паста за заби
Како да се ослободите од акните за 1 ден?Како да се ослободите од акните за 1 ден?
Паста за заби за кучињаПаста за заби за кучиња
Салицилна цинк пастаСалицилна цинк паста
» » » Паста за заби Акни