LadyVu.com

Акни на грбот

акни на грбот

Во летниот период, многу жени не можат да си дозволат да носат отворени фустан кошула и се срамат да се појави на плажа во костим за капење. Ова произлегува од акни на грбот, што е невозможно да се маскира, за разлика од истите проблеми на кожата.

Да се ​​ослободи од осипот е потребно да се утврди факторите кои предизвикуваат нивниот изглед, а потоа се спроведе сеопфатен третман на болести откриени, бидејќи акни - е симптом на посериозни нарушувања во телото.

Причини за појава на акни на грбот

Пореметувања кои обично предизвика оваа патологија:

 • хормонална нерамнотежа;
 • дигестивниот систем болести;
 • гинеколошки воспаление;
 • инфекции, сексуално преносливи;
 • ендокрини заболувања;
 • несоодветни или неточни лични хигиена;
 • алергиска реакција на облека или за нега на кожата производи;
 • погрешна исхрана;
 • demodekoz;
 • прекумерна активност на лојните жлезди;
 • дефицит на витамин;
 • наследни дефекти, бидејќи.

Утврди причината на осип може да биде на приемот на дерматолог.

Тематски третман на акни на грботОлеснување на симптомите на болеста, како и намалување на бројот на воспалителни клетки и комедони помош следниве препарати за надворешна примена:

 • Baziron;
 • Скинорен;
 • Зенер;
 • Duak;
 • Ugresol;
 • differin;
 • salitsilovo- цинк паста;
 • желе Видал;
 • Metrogil гел.

Мрсна кожа може да се чистат со алкохол решенија - тинктура од невен, салицилна и борна киселина.

Како да се целосно да се излечи акни на грбот?

како да се излечи акни на грбот

Локалната терапија обично не е доволно да се отстрани акните и воспалителни акни. Пристап е неопходен во комплексен третман, со акцент на борбата против болеста, провоцирајќи ја опиша патологија.

Најдобар начин за тоа како да се ослободи од акните на грбот, дерматолог може да препорача само по истражување микроскопски кожата, лабораториски анализи и испитувања на телото. Во секој случај, тоа бара радикални прилагодување на начинот на живеење, почитување на правилата на добрата исхрана, лекови и редовни третмани за убавина.

Видео: Што е опасноста од појава на акни и како да се излечи акните

Видео: акни на грбот третман

Видео: акни на грбот на фотографијата

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Мали мозолчиња на лицетоМали мозолчиња на лицето
Акни на лицето - причиниАкни на лицето - причини
Зошто се врати на акни?Зошто се врати на акни?
Осип на грботОсип на грбот
Третман на акниТретман на акни
Мозолчињата на раменицитеМозолчињата на рамениците
Поткожно мозолчињаПоткожно мозолчиња
Акни - ТретманАкни - Третман
Акни на грбот и раменицитеАкни на грбот и рамениците
Хормонални акниХормонални акни
» » » Акни на грбот