LadyVu.com

Тинитус

тинитус

Повремено се појавува ѕвонење во ушите никој чувари, а понекогаш дури и забавно. Но, прогонувачки, неподнослива бучава, која е придружена со болка, предизвикува сериозна загриженост. Постојана ѕвонење во главата и ушите може да се покаже напредок на многу болести.

Можни причини ѕвонење во уво

Најчесто, појавата на оваа бучава е под влијание на:

 1. Стеснување на крвните садови во мозокот, поради било патолошки процеси или присуство на холестерол плакети. Во овој случај, тинитус произлегува од турбулентен проток на крв низ крвните садови.
 2. Воспаление на аудитивни нерв или на средното уво.
 3. повреда на главата или нарушување на мозокот. Во вториот случај, тинитус е придружена од страна на главоболка со мигрена напади. Кога повреди на главата како симптоми ако тие се случи за кратко време, и обично се помине на сопствените.
 4. Отосклероза.
 5. Тешки форми на воспаление на средното уво или влошување на неговата хронична форма.
 6. Психолошки стрес, невротични состојби. Бучавата во исто време предизвикува депресија, плачливост, се меша со раздразливост и агресивност.
 7. Osteochondrosis на грлото на матката и торакални рбетот.
 8. болест Мениер.
 9. Хипотензија (константен низок крвен притисок).
 10. Невритис на аудитивни нерв.
 11. хипертонична болест.
 12. Одумирањето на клетките во орган на аудитивни анализаторот.

Во продолжение, тинитус се јавува кога на IRR - вегетативно-васкуларни дистонија. тоа е често предвесник на напад на гадење и вртоглавица, тркалање во болка. Чувство како ушите почне да ѕвони, треба да се земе хоризонтална положба, опуштете го телото и да се обиде да го одвлекува вниманието на умот од секојдневните грижи и тешкотии.Исто така, вреди да се спомене е ментално растројство, симптом кој може да биде ѕвонење во ушите. Како што е прикажано од страна на медицинската пракса, тоа е со овој вид на шумот во заднина започнува постепеното напредување на шизофренија и параноја. Пациентот почнува да се слуша внимателно на ѕвонење, а потоа да се направи разлика на глас и други звуци, секој пат се повеќе и повеќе.

Тинитус - Што да направам?

Всушност, третманот на тинитус е непрактично, бидејќи оваа манифестација на звукот - симптом на посериозна состојба. Затоа, на прво место, тоа е потребно да се направи дијагноза на можни абнормалности и да се утврди причината за ѕвонење. Во современата медицина се нарекува аудиометрија. Истражувањето спроведено од страна на електронски апарати, одговора на неточни или неисправна работа zvukoprinimayuschey и звук спроводливи систем.

Ако тинитус е премногу наметлив и во голема мера влијае на целокупната состојба на лицето, нарушувања на спиењето предизвика или влоши расположението, назначен од страна на слабите анти-инфламаторни лекови, понекогаш антибиотици. Покрај тоа, ефикасно користење на физикална терапија:

Како да се отстрани тинитус на VSD?

Дистонија - најтешките излечива болест, како што понекогаш е невозможно да се утврди причините за неуспехот на автономниот систем. Често терапија неа се вклучени психолози, во обид за нормализирање на емоционалната состојба, да се зголеми отпорноста на стрес и преоптоварување. За време на третманот, многу зависи од пациентот и неговиот внатрешен став. Почитувањето на денот, умерена физичка активност и здрава исхрана ќе ви помогне, со текот на времето, да се справат со болеста и симптомите.

Видео: тинитус третман osteochondrosis

Видео: Бучавата на тинитус. Анастасија, 97 години.

Видео: Прашајте чичко Вова. тинитус

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Положи уво и бучава неговатаПоложи уво и бучава неговата
Мениер болести - СимптомиМениер болести - Симптоми
Бучава во ушите и главатаБучава во ушите и главата
Вазоконстрикција на грлото на матката 'рбетотВазоконстрикција на грлото на матката 'рбетот
Стеснувањето на церебралните крвни садови - Третман, Симптоми, ПричиниСтеснувањето на церебралните крвни садови - Третман, Симптоми, Причини
Тинитус - причинаТинитус - причина
Главоболки во задниот дел на главата - причини и третманГлавоболки во задниот дел на главата - причини и третман
Болки во задниот дел од главатаБолки во задниот дел од главата
Повреда на главатаПовреда на главата
МНР на крвните садови на главата и мозокотМНР на крвните садови на главата и мозокот