LadyVu.com

Eustace - Симптоми

evstahiit симптоми

Како што името имплицира, evstahiit - инфламаторно заболување на Евстахиевата (аудиториски) цевка - тело кое е дел од структурата на внатрешното уво и ги поврзува средното уво, со фаринксот. Локација на орган апарат придонесува за компликации поврзани со назални болести (ринитис, ангина, фарингитис). Evstahiita симптоми може да се развие поради неправилности или особености на анатомската структура на ОРЛ - органи (криви носната преграда, полипи

, аденоиди, итн.) Evstahiit може да биде како една - две-начин.

Воспаление на Евстахиевата туба, во отсуство на соодветен третман може да предизвика развој на воспаление на средното катаралната.

Симптоми на акутен evstahiita

Почетна evstahiit или загуби како резултат на грип или поленска треска, се карактеризира со отсуство на болка на позадината на изрази како што се:

 • чувство на притисок и застојот во увото, која привремено исчезнува кога зевање или голтање;
 • syringmus - чувство на слушање на вашиот глас "за тоа колку добро";
 • звуци и сензации вода во увото;
 • умерено оштетување на слухот.

Општата состојба на симптомите обично evstahiita доста добар, нема температура и други карактеристики на појавата на воспаление. И покрај фактот дека на акутни симптоми на Евстахиевата прилично лесен за носење, потребно е да пристап до лекар. Редовна воспалителни процеси во Евстахиевата туба на крајот може да доведе до дегенеративни промени во организмот и може да предизвика губење на слухот.

Симптомите на хронична evstahiita

Акутна evstahiit може да стане хронична текот на времето. Во исто манифестации на болеста се постојани и лесно видливи кога гледано од специјалист:

 • и делумно повлекување на тимпаничната мембрана деформитет на;
 • црвенило и стеснување аудитивни (аудитива) цевка;
 • константно губење на слухот.

Дијагностички методи за идентификација на evstahiitaЗа точна дијагноза, специјалист за да користите една од методите за дијагноза:

 1. Отоскопија - преглед на внатрешноста на увото со помош на зрак на светлината се рефлектира од фронталниот фарот.
 2. Аудиометрија - мерење на слушните чувствителност.
 3. Rinoskopii - испитување на носната шуплина преку назален дилататори и огледала.
 4. Валсалва маневар - експираторен акција со затворена уста и нос.
 5. Тестови - да се утврди инфективен агенс (стрептококи, стафилококи, пневмококи, итн.)

Елиминирање на симптомите evstahiita

Како резултат на тоа evstahiit catarrhal болести, лекувањето треба да започне со отстранување на коренот на причините. За оваа препишуваат за да им помогне намали отечени крвни садови во назофаринксот (Naphthyzinum, nazivin, Sanorin). Тоа треба да се грижа на пациентот на фактот дека во времето на дување на носот, се фрли слуз во Евстахиевата туба може да се случи. За да се избегне ова, пречистување треба да се врши наизменично секоја ноздра со мал напон.

По третманот со лекови и отстранување на едем, е можно да се изврши прочистување на постапките на Евстахиевата туба, кој може да го спречи згрутчување и pneumomassage.

Употреба на физичка терапија помага да се постигне побрзо исход. Во принцип, раниот третман е evstahiita акутна evstahiitпозитивно.

Evstahiita превенција и мерки на претпазливост

Профилактички мерки за да се спречи воспаление на Евстахиевата туба е навремено лекување на болести кои предизвикуваат назална конгестија, одржување на имунитетот. Ако сте болни, треба редовно да се реорганизира на носот, како и користењето на вазоконстрикторни лекови.

Кога знаци evstahiita забрането класи поврзани со брзите промени во атмосферскиот притисок (длабоко нуркање, летовите на авион).

Видео: Eustace

Видео: Eustace (ХПВ третман, папиломи, брадавици)

Видео: Тинитус - Лекување на уво

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Воспаление на средното увоВоспаление на средното уво
Гноен отитис во детеГноен отитис во дете
Tubo-отитис кај децатаTubo-отитис кај децата
Воспаление на средното увоВоспаление на средното уво
Акутен отитис медиаАкутен отитис медиа
Лепак увоЛепак уво
Воспаление на средното уво кај децатаВоспаление на средното уво кај децата
Што е evstaheit и како да се третираат домаШто е evstaheit и како да се третираат дома
Catarrhal воспаление на средното увоCatarrhal воспаление на средното уво
Трчање увоТрчање уво