LadyVu.com

Зошто уши поп?

зошто пиони уши

Ушите имаат многу сложена структура. средното уво секој поврзан на грлото на Евстахиевата туба. Овие органи се многу подложни на инфекции и промени во атмосферскиот притисок. Периодично уши поп? Можете да се чувствуваат некои непријатност? Причините зошто постојано поставување на нивните уши, широк спектар. Ајде да погледнеме во нив.

Патолошки причини за поставување на ушите

Меѓу сите видови на причини во врска уво посебна група се разни инфекции и болести. Сакате да знаете зошто ушите поп? Консултирајте се со вашиот лекар, како што може да биде:

  1. Tubo-отитис. Оваа тешка мукозна воспаление на Евстахиевата туба. Развива овој воспалителен процес на грип или настинка се должи на фактот дека на носната преграда е свиткана или има полипи, аденоиди, итн
  2. Сензоневрален губиток на слухот. Дали мислите дека имате уши pop исто како што, но зошто тоа се случува е директно поврзана со аудитивни функција. Затоа, ако повремено се доживее овие непријатни чувства, и сте имале штета vestibulocochlear нерв или исхемична болест на мозокот, направи аудиограмот. Ова истражување ќе им помогне на дијагностицира сензоневрален губиток на слухот.
  3. Отитис. Воспаление претрпени во детството? Тогаш не се прашувам зошто вашите уши поп настинка или дури и само во утринските часови. По отитис медиа многу често на тапанчето може да остане карактеристични лузни. Тие го попречат мобилноста на мембраните, што предизвикува врска.

Исто така, многу често се утврдува ушите кај пациенти васкуларни дистонија. Овој проблем може да се соочи и оние кои имале повреди на мозокот, и болести на срцето.

Зошто уши поп во здрави луѓе?

Вие сте целосно здрав? Тогаш зошто наутро за воспоставување на уши? Можеби во ушниот канал било церумен. Ова не е сериозен проблем, но да се отстрани тоа е потребно да се сврти кон Лаура кои вршат постапката уво црвенило.Експресниот лифт, или кога полетување / слетување авионот може да се појави непријатност во врска. Зошто уши се појави кога притисокот? Тоа е многу едноставна. Во средното уво атмосферски притисок не секогаш може да падне во иста стапка како и околните атмосфера се намалува. Од тоа за кратко време изгуби ушите да се спроведе звук или значително се намали. Да се ​​направи на притисокот во средното уво, исто како и во атмосферата, само да се прошири на Евстахиевата туба - широко отворена уста или неколку пати glotnite плунка.

Вие сте здрави, бремена и не разбирам зошто не само воспоставување на ушите на авионот и лифтот? Ова е, исто така, се должи на притисок. Од крвен притисок капки претрпе од страна на повеќето нови мајки. Се грижи за тоа не вреди. Тоа не е опасно, а кога по неколку минути, притисокот се стабилизира, непријатност ќе отидат себе.

Многу често, особено кога пливаат во вода влегува во уво. Ако има течност во Евстахиевата туба, увото е во врска. Да се ​​ослободи од тоа чувство може расчистување надворешниот дел на ушен канал и auricle конвенционалните памук.

"Брза помош" во поставување на ушите

Зошто само пиони уши

Ако знаете зошто сте поставени уши на ладно, се зголеми на височина, во метрото или во утринските часови, и тоа не е сериозна болест, што се одржа посебен третман на проблемот не е потребно. Вие само треба да им помогне на вашето тело да се ослободи од тоа чувство на еден од овие начини:

  1. Отворете го вашиот устата неколку пати ако се зевање.
  2. Земи бонбони и активно го цица, често голтање плунка.
  3. Затворете ја устата, изклинвам носот со прстите и задржете го здивот.
  4. Пијте вода многу мали голтки.

Видео: Зошто уши се појави на авион

Видео: Кога уши да го направите масажа совети за здравјето на уво.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Гноен отитис во детеГноен отитис во дете
Tubo-отитис кај децатаTubo-отитис кај децата
Dioxidine во увоDioxidine во уво
Положи уво и бучава неговатаПоложи уво и бучава неговата
Акутен отитис медиаАкутен отитис медиа
Лепак увоЛепак уво
Воспаление на средното уво кај децатаВоспаление на средното уво кај децата
Earache внатрешностаEarache внатрешноста
Eustace - СимптомиEustace - Симптоми
Трчање увоТрчање уво