LadyVu.com

Берберис - корисни својства

берберис корисни својства

берберис

- е грмушка со црвени плодови, триаголник, малку тенок и елегантен изглед. Ова растение расте во бујна и големи грмушки, често на падините и клисури, ливади и пасишта. Само берберис може да се најде на улиците, бидејќи денес е веќе нашироко се користи како украсно растение. Ова терапевтски и мед растение е многу корисно, но многу од нив не се ни свесни за неговите позитивни квалитети.

Берберис - лековити својства

целото растение може да се користи за медицински цели во целост. Тие вклучуваат бобинки, лисја, кора, па дури и корени. Во берберис кората, коренот и листовите содржи големи количини на витамин Ц и Е. Светла и сочни овошни растенија богати со органски киселини, шеќер и витамин К, како и минерални соли и каротин. Неподготвен плодови содржат алкалоиди. На лековитите својства на берберис се користи уште од античките времиња, така што нашите баби не знаете од прва рака за оваа прекрасна растение. Дури и со џем тој добива одлични.

Бобинки, лисја и корења на берберис - лековити својства

Листовите на берберис, коренот и кората се користи во покачена притисок и намалување на срцето, бидејќи тие содржат Алкалоид berberine.

Млади листови на берберис богата со јаболкова киселина и витамин Ц, е особено добро што има само голем, особено се користи за болести на црниот дроб и жолчниот тракт анти-scorbutic sredstva.Nastoy лист берберис лековити својства.

Корисни својства имаат берберис со овошје гастритис со ниска киселост, како и за зајакнување на ѕидовите kapillyarov.Yagody берберис имаат корисни својства, како и лисјата на корените. Најчестите овошје се користи за подобрување на апетитот и ја задоволи вашата жед. Добар ефикасно да се намали температурата за време на настинка, и само за регулирање на циркулацијата на крвта.

Чај со берберис - корисни својства

Од фабриката на берберис се користи во различни медицински цели, и дрога рецепти, исто така, постојат различни. Еве како да се користи берберис и неговите корисни својства како тинктури и чаеви.

Тинктура да се запре крварење на матката

Ние треба 20 грама исушени лисја на берберис и 50 грама на триење на алкохол. Таков состав е да се инсистира на период од две недели во темно и топло место. Кога тинктура станува темно жолта боја, може да се користи за медицински цели. Има вкус малку кисело.

Супа од пептички улкус и гадење

Да се ​​подготват потребните 20 грама мелени листови на берберис. Тие може да се купат во аптека. Еве како да се подготви лушпа:

  1. Пополни чаша врела вода и да ја доведе до вриење.
  2. По врие, се уште се задржи на топлина за 15 минути, мешајќи малку.
  3. Откако ќе се излади до собна температура супа треба да се обидуваат и да ја преземе една лажица три пати на ден.

Антипиретик и cholagogue лушпа

Ние ќе треба 40 грама мелени плодови на берберис, и една чаша вода. Следно:

  1. Пополнете Бери со вода и се вари околу 30 минути.
  2. чај со берберис корисни својства
  3. По супа филтер и се најде на првото место со зовриена вода на оригиналот волумен.
  4. Можете да ги преземат 50 ml пред јадење три пати на ден.

Тинктура за црниот дроб, бубрезите и хепатитис

За подготовка треба 20 грама суви лисја на берберис и половина чаша од 40% триење на алкохол. Може да се земе обичен вотка. Смесата треба да се остави да кисна за две недели, а потоа внимателно се исцеди и истиснуваат останатите маса. Во текот на третманот е во просек 20 дена, водејќи сметка за прием на тинктура од 25 капки еднаш дневно. Чување на тинктура во стаклен ковчег само не повеќе од еден месец.

Видео: берберис. Медицински својства и примена на берберис

Видео: берберис апликација. Берберис е корисни својства

Видео: берберис Ајурведата медицински својства

Видео: плодови на берберис Рецепти

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Berberis vulgaris - садење и заштитаBerberis vulgaris - садење и заштита
Бозел - корисни својстваБозел - корисни својства
Berberis thunbergii "atropurpurea"Berberis thunbergii "atropurpurea"
Mahonia aquifolium - размножување со исечоциMahonia aquifolium - размножување со исечоци
Berberis thunbergii "Златен прстен"Berberis thunbergii "Златен прстен"
Берберис admireyshnБерберис admireyshn
Berberis thunbergii - садење и заштитаBerberis thunbergii - садење и заштита
Берберис Отава "Суперба"Берберис Отава "Суперба"
Lingonberry - корисни својства и контраиндикацииLingonberry - корисни својства и контраиндикации
Берберис - рецептиБерберис - рецепти
» » » Берберис - корисни својства