LadyVu.com

Калиум перманганат од акни

калиум перманганат од акни

Мали мозолчиња на лицето и телото секогаш да предизвика нив да сакаат итно да се притисне или ширење чудо лек. Но, времето поминува, а овој дефект не можат да се отстранат. Во аптеки и козметички продавници голем избор на производи за акни во форма на креми, лосиони и креми. Овие креми се произведени за секој вкус и боја, за сите буџети. Но, не се брза да се дел со круг сума на пари. Акни може да им помогне на калиум перманганат.

A раствор на калиум перманганат за акни

За добар ефект на калиум перманганат решение за акни да биде многу интензивна. Калиум перманганат растворен во топла дестилирана вода се додека тоа веќе не се раствори. Кога дното почнува да се појавуваат од нерастворени талог гранули на калиум перманганат, решението е подготвена. готвење треба да биде во стаклен ковчег. Таа е погодна користени Фармацевтски шишенце на лекови. Пред готвење треба добар миење садови во топла вода. Решението треба да биде речиси нетранспарентно, богата виолетова, па дури и црна боја.

Третман на акни со калиум перманганатКалиум перманганат од акни може да се користи само на грбот или тело. За третман на лицето, овој метод не е погоден. Решението кафеави дамки на кожата, која дојде само неколку дена.

Пред користење на калиум перманганат против акни на кожата треба да бидат подготвени:

  • Земи туш со чистење (гел или сапун);
  • по туш, не користат различни креми или млеко за тело;
  • притисне мозолчиња или направи за чистење на кожата на комедони не се потребни.

Калиум перманганат од акни на грбот се користи на следниот начин:

    калиум перманганат Акни
  • Ако акни е само во некои места, тие можат да бидат третирани со памук. Натопи врвот во шишенцето со растворот. Внимателно отстранете го вишокот и притиснете на погодената област за неколку секунди.
  • Ако кожата е буквално полн со мозолчиња, памук не може да се направи. Користете памук рампа. Лекување на кожата треба да биде внимателно без празнини. Повторете ја постапката наутро и навечер.
  • Откако ќе го обработуваат назад акни калиум перманганат, треба да се даде на вашата кожа сува.
  • По третманот на кожата со таквото решение не може да се носи светла облека. Калиум перманганат дава кафеава боја на кожа со облека да се случи истото.
  • Го користите овој метод за еден човек може да биде само во еден случај: ако тоа е еден pimple кој може точно да се обработи памук.

Видео: Permanganic од акни

Видео: Како можам да се ослободи од акните? / Проблеми со кожата

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се ослободите од боцкави топлина во новороденче?Како да се ослободите од боцкави топлина во новороденче?
Како брзо да предизвикаат повраќање дома?Како брзо да предизвикаат повраќање дома?
Антисептик решениеАнтисептик решение
Бања за хемороиди домаБања за хемороиди дома
Како да се исперат стомакот?Како да се исперат стомакот?
Како да се дезинфицираат на земјата за садници калиум перманганат?Како да се дезинфицираат на земјата за садници калиум перманганат?
Новороденче процесот папокот?Новороденче процесот папокот?
Обработка на лук сол и калиум перманганат пред садењеОбработка на лук сол и калиум перманганат пред садење
Кромид процесот пред садење?Кромид процесот пред садење?
Douching со дроздDouching со дрозд
» » » Калиум перманганат од акни