LadyVu.com

Agrimony - примена

Agrimony апликација

Agrimonia Eupatoria

- е повеќегодишно растение од семејството Розоцветни, која расте насекаде во ливади, ридови, шумски рабови, падини, урбани предели, итн На своите лековити својства луѓе знаеле во античко време, и до ден денес е верен помошник во лекувањето на многу болести, а не да се предадат на ефикасноста на хемиски лекови.

Repeshko примена во медицината

Корисни својства на репка признати како народната и официјалната медицина. Како медицински растенија кои се користат во vivo сушат во машина за сушење или трева корени и inflorescences Repeshko на. Врз Repeshko се подготват терапевтски агенси, како што лушпа, вода инфузија, алкохолат и во прав. Еве рецепти за нивната подготовка.

Супа Repeshko:

 1. Земете 4 супени лажици сува трева.
 2. Истурете половина литар врела вода.
 3. Вари simmered за 5 минути.
 4. Кул и вирус.

Инфузија Repeshko:

 1. Земете 30 g на сува трева.
 2. Прелива еден литар врела вода.
 3. Оставете го да отстои на топло место за половина час.
 4. Вирус.


Прав од сушени билки репка:

 1. Ние треба да се исуши чисти трева репка.
 2. Потоа едноставно мелење на потребната количина на суровина користење на мелница.

Alcoholate од репка:

 1. Еден дел од суви трева да се пополни во пет дела на алкохол (70%).
 2. Оставете го да се влее во темнината на собна температура за 10 дена, тресење повремено.
 3. Филтрирано со помош на филтер хартија.

А лушпа на корените на репка:

 1. Земете 1 лажица мелени корени.
 2. Прелива со чаша вода.
 3. Готви за половина час во водена бања.
 4. Избриши од топлина и кисна за 10 минути.
 5. Вирус.

индикации Repeshko

Размислете за основни видови на болести, за кои барањето средства се базира на билки и корени Repeshko обичните:

 1. Аплицирајте на Agrimonia Eupatoria панкреатитис, хепатитис, холециститис, гастритис и други болести на дигестивниот систем. Благодарение на choleretic и анти-инфламаторен ефект на ова растение е во состојба да се нормализира функционирањето на панкреасот и црниот дроб, жолчниот меур, желудникот и цревата. За да го направите ова, се на инфузија на билки Repeshko една четвртина чаша 3 - 4 пати на ден пред јадење за три недели. Тогаш ќе треба да се запре прифаќање на пари за 10 дена, а потоа продолжи. Препорачаната текот на лекувањето е 3 месеци.
 2. Примена на внатрешно крварење (на матката, желудникот и др.) И труење. Во овој случај, треба да се земе екстракт од билки репка - четири пати на ден за една четвртина чаша. За подобрување на вкусот во лушпа може да се додаде мала количина на мед.
 3. Примена на онколошки болести на внатрешните органи. Се препорачува да се консумираат една третина лушпа од чаша корените Repeshko 3 пати на ден за половина час пред јадење.
 4. Примена Repeshko со дигестивни нарушувања. Да се ​​подобри работата на гастроинтестиналниот тракт може да се земе репка трева во прав - половина лажичка до 4 пати дневно со вода.
 5. трева Agrimony апликација
 6. Во болести на грлото, различни кожата повреди (изгореници, модринки, пукнатини, итн), хемороиди препорачува лушпа Repeshko како плакнења, лосиони, poultices и седишта коцки.
 7. Кога osteochondrosis, ревматизам, radiculitis и други болести на локомоторниот систем Repeshko инфузија треба да биде долг курсеви комбинирање на внатрешната бањи прием со додавање на инфузија.
 8. Болна менструација, менструални нарушувања, грлото на ерозија е препорачливо да се земе алкохол тинктура Repeshko 10 капки 2 - 3 пати на ден.

Видео: лековити растенија + нивната примена

Видео: Agrimony - собирање Repeshko јуни Agrimony (choleretic, expectorant, црниот дроб третман, бубрезите)

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Имела - применаИмела - примена
Третман на стомакот народни лековиТретман на стомакот народни лекови
Трева алергијаТрева алергија
Наследувањето - корисни својстваНаследувањето - корисни својства
Knotweed за зачнувањеKnotweed за зачнување
Камилица лушпаКамилица лушпа
Трева Chickweed - терапевтски својстваТрева Chickweed - терапевтски својства
Трева MotherwortТрева Motherwort
Agrimony - лековити својстваAgrimony - лековити својства
Meadowsweet - применаMeadowsweet - примена