LadyVu.com

Пелин - лековити својства и контраиндикации

пелин лековити својства и контраиндикации

пелин

- повеќегодишно растение припаѓа на фамилијата Asteraceae. Таа има карактеристика специфична арома и многу горчлив вкус. хемискиот состав на ова растение е многу разновидна. Затоа пелин трева има многу терапевтски својства.

Медицински својства на пелин

Лековити својства на пелин е многу разновидна. Таа го стимулира производството на фагоцитите, односно, го активира имунолошкиот систем, помагајќи да се бори против инфекции и патогени микрофлора. Разни лекови и народни лекови направени од оваа билка, смирување на нервниот систем. Тие често се користат во:

употреба пелин во гинекологија, бидејќи нејзината главна терапевтски својства вклучуваат способноста да се елиминира болка за време на менструацијата, и разни болести на репродуктивниот систем. Оваа билка помага да се ослободи од гнојна, чиреви и отоци на кожата. Тоа е исто така се користи во ангина за гаргара.

Инфузии од пелин имаат маса од лековити својства, но тоа е најкорисен за цревата. Тие се користат за:

 • елиминира дигестивни нарушувања;
 • стимулира дигестивниот тракт;
 • поправка на оштетени мембрана на желудникот.

Друга област на примена на ова растение - третман на болести на црниот дроб. Лекови со пелин е администрирана и паразити, како да се неговите терапевтски својства вклучуваат фактот дека тоа може да се отстрани од организмот различни патогени (на пример, Giardia или хелминти наезда). Со негова помош, можете исто така да се излечи кандидијаза ехинококоза.

Лекови со Пелин

Ако имате проблеми со дигестивниот тракт и дискинезија на билијарниот тракт треба да се пелин тинктура три пати на ден.

Рецепт тинктура од пелин за алкохол

состојки:

 • пелин сува - 40 g;
 • алкохол 70% - 200 ml.

подготовка

Се меша алкохол и билки во шише направени од стакло и оставете ја смесата да кисна за 2 недели.

Во неврастенија подобро да се подготви тинктура коњак.

Рецепт тинктура Коњак

состојки:

 • пелин сува - 40 g;
 • коњак - 500 ml.

подготовкаПромешајте во ракија и трева стојат во водена бања за 15 минути, се прелива во стаклени шишиња и ќе замине за 7 дена.

Земете благотворно ракија ликер потреба до 10 капки два пати на ден (во втората половина од денот).

Со хеморагии и апсцеси на пелин да се направи облоги.

средства рецепт

состојки:

 • пелин сува - 25 g;
 • врела вода - 1 литар.

подготовка

Заврши на тревата во памучна крпа и натопи како резултат на носење во врела вода за 30 секунди. По ладење на ткаенина се применуваат облога за да се погодената област.

За да се ослободи од сите црви треба да се јаде anthelmintic лушпа од пелин и го користат за да се мие на цревата.

рецепт за супа

состојки:

 • Artemisia сува - 1 лажиче;.
 • вода - 1 литар.

подготовка

Измешајте mugwort и вода и да ја доведе до вриење. По 10 минути, внимателно вирус на супа.

Пијат треба да биде два пати на ден со 50 мл. Препорачани топло лушпа клизма еднаш дневно, и во текот на ноќта треба да ја внесете секојдневно 50 ml од овој медиум во ректумот.

Контраиндикации за употреба на пелин

билка пелин лековити својства

Пелин има и лековити својства, но, исто така, контраиндикации. Поради релативно силна стимулирачки ефект на рак на дигестивниот тракт, пари со ова растение е забрането да се со:

 • чир на желудникот;
 • giperatsidnom гастритис;
 • малигни тумори во гастроинтестиналниот тракт.

Не ги користат за лекување на оваа болест во текот на бременоста и доењето. Покрај тоа, тоа е забрането да се пелин долго курсеви. Тоа може да предизвика халуцинации и тешки нарушувања на нервниот активност.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Црвена четка - лековити својства и контраиндикацииЦрвена четка - лековити својства и контраиндикации
Риган - лековити својстваРиган - лековити својства
Равнец: корисни својстваРавнец: корисни својства
Goldenrod - корисни својства и контраиндикацииGoldenrod - корисни својства и контраиндикации
Врба-билка лековити својства и контраиндикацииВрба-билка лековити својства и контраиндикации
На етерично масло од пелинНа етерично масло од пелин
HEMLOCK - лековити својства и контраиндикацииHEMLOCK - лековити својства и контраиндикации
Трева Chickweed - терапевтски својстваТрева Chickweed - терапевтски својства
Оригано - лековити својства и контраиндикацииОригано - лековити својства и контраиндикации
Тарос - лековити својства и контраиндикацииТарос - лековити својства и контраиндикации
» » » Пелин - лековити својства и контраиндикации