LadyVu.com

Зошто чешање на вагината?

Зошто чешање на вагината

Чешање на вагината - непријатно чувство дека може да ја придружува многу болести на женските репродуктивни органи. Може да си ја почеша директно во внатрешноста на вагината или влез. Овие чувства може да се случи по мокрење или секс.

Чешање на вагината - што значи тоа?

  1. Прво, чешање чувства може да се случи банални поради неуспехот на интимна хигиена, чести промени на долна облека, носење жици, синтетички или премногу тесни гаќи.
  2. Честите Douching, со примена на различни масти, супозитории со контрацептивен ефект може да ја смени вагиналната микрофлора и, како последица на тоа, да предизвика чешање и желбата да се нула е интимен место.
  3. Пруритус, може да предизвика емоционален стрес, стресот, внесување на одредени лекови, употребата на одредени марки на тампони и влошки.

Ако ги елиминира факторите иритација, чешање оди незабележано.Но, во некои случаи, предизвикува чешање не е толку безопасно.

  1. Нешто што ме чеша и боли вагината, може да укажуваат на присуство на такви болести како neginekologicheskih дијабетес мелитус, хипотироидизам, хепатитис, бубрежна инсуфициенција, недостаток на железо анемија, леукемија, лимфом.
  2. На вагината може да се чешаат и жените во менопауза поради истенчување на слузницата поради недостаток на естроген во телото.
  3. Ако ме чеша вагината лошо и има бели и вулгарен конзистентноста на избор, тоа е веројатно кандидијаза - болест која е предизвикана од квасец како габа.
  4. Ако чешање на вагината и малите, има кафеава, жолта или бел исцедок, тоа е можно дека тоа вагиноза.
  5. Вагинален чешање може да предизвика различни генитални инфекции: гонореја, трихомонијаза, кламидија, генитален херпес, и други.
  6. што да направите ако вагината чеша
  7. Други причини за чешање вклучуваат: цервицитис, генитални брадавици, coleitis, kraurosis, на вагината и матката тумори.

Што да правите ако вашето вагината чеша?

Ако вагината чеша, тогаш треба веднаш да се јавите на специјалист. За да се утврди причината за оваа појава се потребни за извршување на различни лабораториски тестови: крв тест.

Во секој случај, третманот не е неопходно да се одложи како постојана гребење на крајот ќе доведе до повреда на интегритетот на слузницата, која ќе биде поволна почва за многу патогени бактерии и развој на нови инфекции.

Видео: Чешање пред менструацијата, причините за тоа?

Видео: По однос, вагината чеша

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Спречување на вагината dysbiosisСпречување на вагината dysbiosis
Чешање и печење во вагинатаЧешање и печење во вагината
Чешање на вагинатаЧешање на вагината
Чешање на вагинатаЧешање на вагината
Непријатност во вагинатаНепријатност во вагината
Бели дамки во вагинатаБели дамки во вагината
Слуз од вагинатаСлуз од вагината
Зошто чешање усни?Зошто чешање усни?
Гори во уретратаГори во уретрата
Чувство на печење во вагинатаЧувство на печење во вагината
» » » Зошто чешање на вагината?