LadyVu.com

Воспаление на вагината

воспаление на вагината

Меѓу гинеколошки проблеми кај жените е прилично честа воспаление на вагината. Нормално, здрава жена во микрофлора на живи микроорганизми, нарекува вагинална стапче, производство на млечна киселина. Поради нејзината болест бактерии се убиени, а не да предизвика воспаление. Но понекогаш тоа самоодбрана не функционира, и воспаление на вагиналната слузница, или coleitis (вагинитис). Зошто се случува ова и како да се справи со оваа болест, и ние се обидуваме да дознаам во моментов.

Причините за појава на воспаление на вагината

Фактори кои предизвикуваат coleitis вклучуваат:

  • инфекција, сексуално преносливи болести (кламидија, кандида, трихомонијаза, гонореја, итн);
  • алергиски реакции на новиот сапун, гел, лен, вагинален контрацептиви;
  • хормоналните промени кај бремени жени;
  • хормонални дефект на јајниците, ендокрини заболувања (дијабетес), поради што заштитна функција на вагинална флора ослабен;
  • неуспехот да се усогласат со лична хигиена (миење на гениталиите ретки и лен);
  • вагинален повреда слузница;
  • менопауза често предизвикува т.н. атрофичен coleitis. Оваријалната функција доведува до намалување на износот на хормони и слабеење на киселоста на вагината средина, чистење на вагиналните ѕидови и појава на пукнатини на неа.

воспаление на вагината: симптомите

Симптоматологија вагинитис зависи од обликот на својот тек. Разграничување акутна, субакутна и хронична coleitis.

на акутна инфламација се појави трулеж и гној. Постои чешање во перинеумот. Означени црвенило и отекување на вагиналната мукоза. Можни петехијални крварења. Во тешка форма на болеста во нивното место формирана мала ерозија.

на субакутна вагинитис црвенило и отекување на слузокожата се помалку изразени. Повремено се појавуваат на ѕидовите на вагината точка кота.Хронично воспаление на вагината често застоена или асимптоматски. Од време на време распределба. Воспаление на вагината е често придружена со vulvitis - болест на надворешните гениталии. Во комбинација со вагинитис vulvitis беше наречен вулвовагинитис.

Третман на воспаление на вагината

Само-лекување не е потребно да се справи со тоа, како и да ги игнорираат симптомите на вагинитис. Производството на "габична инфекција" дијагноза и препораки од за лекување на оваа болест - одговорност исклучиво на гинеколог. Дијагноза врз основа на жалби вагинитис жени гинеколошки преглед и анализа на вагиналниот секрет (bakposev, PCR). Третман кој мандатарот гинеколог ќе зависи од оние фактори кои доведуваат до воспаление на вагината.

Ако причината за вагинитис ќе бидат заразни болести, на жената и нејзиниот партнер се пропишани антимикробни лекови - антибиотиците. Бактериолошки sowings ќе ги идентификува најдобрите антибиотик на кој микроб ќе покаже чувствителност. Да се ​​врати на микрофлора назначи лекови за лактоза или воспаление на вагината, отколку да се третираатbifidobacteria. Заштита на црниот дроб од ефектите на антимикробни помош gepatoprotektory.

Ако не може да се идентификуваат на микроорганизми кои предизвикуваат coleitis, пропишани тематски антисептици - свеќи од воспаление на вагината (на пример, Бетадине, клиндамицин, Dalatsin, нео-Penotran итн.) Обично за време на третманот нив трае 3-7 дена. Достапно douches или тампони со билки, антисептик решенија.

Ако причина за вагиноза се ендокрините пореметувања (оваријална дисфункција, болест на тироидната жлезда, менопауза), третманот е намалена за нормализирање на хормонални позадина на жената.

Видео: воспаление на вагината после породувањето

Видео: Третман на воспаление на матката додатоци ласерски уред Milt Био Био

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Coleitis - ПричиниColeitis - Причини
Цервицитис - СимптомиЦервицитис - Симптоми
Повреда на микрофлора на вагинатаПовреда на микрофлора на вагината
Вагиналната микрофлораВагиналната микрофлора
Кандида coleitisКандида coleitis
Болести на вагинатаБолести на вагината
Trichomonas coleitisTrichomonas coleitis
Како да се третираат coleitis?Како да се третираат coleitis?
Trichomonas coleitis - третманTrichomonas coleitis - третман
Атрофичен coleitis - третманАтрофичен coleitis - третман
» » » Воспаление на вагината