LadyVu.com

Болести на вагината

вагинален болест

Сите вагинален заболувања во комбинација рок вагинитис или coleitis

. Најчесто тоа се случува, дека во воспалителниот процес вклучува вулвата или грлото на матката.

Причините на инфламаторни заболувања на вагината

вагинални болести може да биде предизвикана од:

 • бактериски инфекции;
 • вирусна инфекција;
 • габични инфекции;
 • механички оштетувања на слузокожата;
 • штета од хемиски агенси;
 • циркулаторниот нарушувања на слузокожата;
 • се должи на хормонални нарушувања;
 • алергија на лична хигиена или кондоми;
 • неуспехот да се во согласност со правилата за хигиена.

вагинални болести мукоза секогаш се придружени со својата појава на црвенило и оток. Понекогаш активен воспалителен процес може да предизвика вагинизмус. Оваа поповолно неврогена нарушување. Во одговор на остра болка се јавува мускулен спазам, формирање на влезот на вагината.

Во зависност од предизвикувачот на заразни болести на вагината се поделени на:

 • специфичен;
 • неспецифични.

Последните вклучуваат coleitis, што е предизвикано од опортунистички патогени (Escherichia, Staphylococcus, Streptococcus и други). Во овој случај, вагинален гинеколошки болести се развие не секогаш се. За нивното настанување бара предиспонирачки фактор во форма на повреда слузокожата. Исто така, во присуство на dysbiosis вагиналната микрофлора по себе е добра основа за развој на вагинитис.Воспалителни болести на вагината предизвикано од не сите патогени микроорганизми. Најчеста причина за вагинитис е Candida spp Trichomonas, Ureaplasma urealitikum, Gardnerella.

Манифестации на вагинален болест

Симптомите на вагинално болест зависи од протокот на природата и разумот. Но, главно, тие личат едни на други. Подолу се повеќето типични за нив:

 1. Од гениталниот тракт. Трихомонијаза кога тие се течност со воздушни меури. Крем нанос исцедок се повеќе карактеристични за бактериска вагиноза. Тие се, исто така, посебен мирис на риба. Габични заболувања на вагината се појави дебели, изобилен со кисело мирис. Често, во изгледот тие се во споредба со кајмак.
 2. Чешање и печење.
 3. Црвенило во пределот на гениталиите.
 4. Повреда на сексуална желба. Ова се случува бидејќи сексуалниот чин придружени со чувство на непријатност, до тешка болка.
 5. Во тешка карактеристика треска.
 6. Секрети се смета за најчест симптом на болести на вагината, која е поврзана со третман во клиника. Нивните карактеристики се разликуваат, во зависност од болести на вагината и нејзината причина.

Noninflammatory вагинален болест кај жените

Најчестите невоспалителни заболувања на женскиот вагината кај постменопаузални атрофичен вагинитис се смета. Болеста се карактеризира со чистење на вагината епител, се должи на намалување на естроген. Ова се манифестира сувост на вагината и чешање. Често придружена со болни сензации за време на сексот.

Постојат, исто така, позадина и преканцерозна вагинален болест кај жените, придружена со промени во структурата на епителот. Тие вклучуваат:

 • леукоплакија вагината, што е вагинален епителни cornification;
 • женски вагинален болест
 • еритроплакија - чистење на површните слоеви на епителот со знаци на кератинизација.

Единствената манифестација на овие состојби можат да бидат нервозни. Таквите вагинален болест најчесто се откриени при контрола. Од погодената област е добро визуелизира.

Бенигните тумори на вагината главно се наоѓаат fibroids. Нејзини главни симптоми се Досаѓање болка во перинеумот и вагината. Болката може да биде засилена за време на сексуален однос или за време на гинеколошки прегледи.

Видео: испарување вагинална брадавици и аногенитални

Видео: цервикална болест и вагината. Карактеристики на дијагностика и терапија.

Видео: миризливи вагиналниот исцедок вагинитис мирис миризливи и не е убаво да на девојката, сексуално преносливи болести

Видео: Molchanov А. L.Infektsionno-воспалителни болести на вагината

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Coleitis за време на бременостаColeitis за време на бременоста
Coleitis - ПричиниColeitis - Причини
Воспаление на грлото на матката - третманВоспаление на грлото на матката - третман
Чешање и печење во вагинатаЧешање и печење во вагината
Кандида coleitisКандида coleitis
Trichomonas coleitisTrichomonas coleitis
Како да се третираат coleitis?Како да се третираат coleitis?
Trichomonas coleitis - третманTrichomonas coleitis - третман
Непријатност во вагинатаНепријатност во вагината
На грлото на матката цервицитисНа грлото на матката цервицитис
» » » Болести на вагината