LadyVu.com

Повреда на микрофлора на вагината

повреда на микрофлора на вагината

вагинален бактерии прекумерен раст

со друго име - повреда на нормалната вагинална микрофлора. Според оваа болест влијае на голем број на жени, сепак, ако некои од нив можат да бидат носители на болеста без симптоми, а потоа на друг дел од растењето на бактерии може да доведе до проблеми со мрачна.

Која е суштината на повредата на микрофлора на вагината?

Здрава жена во вагината останува повеќе од четириесет видови на бактерии, и тоа се смета за нормална микрофлора. Состав: лактобацилите и bifidumbacteria (околу 5%) инвазивен микроби. Процентот на микроорганизмите неопходни за нормален живот, го поддржува имунолошкиот систем на вагиналните ѕидови, но понекогаш на имунолошкиот систем е во состојба да се справат и негативни промени.

Причини за вагиналната микрофлора:

 • хипотермија;
 • хормонални промени;
 • нагло климатските промени, кога се движат;
 • стрес;
 • инфективни и воспалителни болести на мала карлица;
 • сексуално преносливи инфекции;
 • антибиотици;
 • заболување на цревата;
 • бременост, раѓање, абортус;
 • неуспехот да се во согласност со правилата за хигиена за време на менструацијата.


Овие фактори не секогаш да доведе до нарушување на вагиналната микрофлора, бидејќи локалните имунитет поддршка нормална микрофлора. Но, причините може да се ламинат - ја поткопува отпорноста на телото и да доведе до dysbiosis.

Симптоми на вагиналната микрофлора

 1. Непријатност во пределот на гениталиите (особено за време на сексот): чешање, гори, сувост.
 2. Изобилен бело-жолта боја, понекогаш со лут мирис.
 3. нормална вагинална микрофлора

Други симптоми се спомене и компликации поврзани со прогресија на инфекција и воспаление на гениталните органи.

Третман на вагиналната микрофлора

 1. Елиминирање на бактерии предизвикуваат воспаление и дисхармонија во вагината, односно третирањето на микрофлора.
 2. Подобрување и обновување на вагиналната микрофлора.
 3. Регенерација на имунитетот на вагиналниот ѕид.

Важно е да се запамети дека само-вклучат во неприфатлива. На првата сомнителни настани треба да се кандидира на гинеколог на преглед. Единствениот начин за да се избегне непријатни последици.

Видео: Повреда на микрофлора

Видео: Причини за Бактериска вагиноза

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Брис од вагинатаБрис од вагината
Вагиналната микрофлораВагиналната микрофлора
Спречување на вагината dysbiosisСпречување на вагината dysbiosis
Како да се врати на микрофлора на вагината?Како да се врати на микрофлора на вагината?
Вагинален анатомијаВагинален анатомија
Орална микрофлораОрална микрофлора
Зголемување на киселоста на вагинатаЗголемување на киселоста на вагината
Trichomonas вагинитисTrichomonas вагинитис
Санација на вагиналната микрофлораСанација на вагиналната микрофлора
Киселата средина на вагинатаКиселата средина на вагината
» » » Повреда на микрофлора на вагината