LadyVu.com

Тинитус - причини и третман

Тинитус причини и третман

Тинитус (медицински термин - тинитус) - е често субјективен бучава што е разбирлив за човекот, но не и другите. Причините за појава на тинитус може да биде различен: тоа не претставува закана, и болести кои бараат сериозен третман.

Причини за краткорочни тинитус

Понекогаш шум и зуење во ушите може да се појави во сосема здрав човек:

 1. Изложеност на ненадејни, гласни звуци. Овие може да се слуша музика на висока јачина на звук, бучавата на градежни работи, и така натаму. Н. Во овој случај, на слушно помагало едноставно не имаат време да се регрупираат, и тоа е причината за непостоечки бучава која по поминува некое време. Но чести изложеност на гласни звуци со текот на времето може да доведе до губење на слухот.
 2. Физиолошки бучава. Таа се јавува кога ќе остане во целосна тишина. Во овој случај, лицето може да се слушне звуците на сопственото тело, како што се срцето, а во некои случаи, да ги толкува како ѕвонење.

Овие причини за бучава и зуење во ушите се безопасни и не бараат третман.

Покрај тоа, тинитус може да се слушне на срцеви палпитации, по напорни вежби или злоупотреба на кафе или никотин.

Причините и лекувањето на постојана тинитусАко ѕвони во ушите, може да се слушне постојано или често се случува, во кој случај тоа е симптом на голем број на болести:

 • гноен отитис средното уво, или воспалително заболување;
 • повреда на тимпаничната мембрана;
 • отосклероза - болест во која постои абнормална пролиферација на коска во средното уво, што резултира во значително оштетување на слухот;
 • болест Мениер - среден патологија уво, во која во својата празнина акумулира голем износ на ликвидни дадена болест придружени со чести вртоглавица, оштетување на слухот од една страна и нарушена координација на движења;
 • оток со SARS;
 • возраст поврзани со промените во слухот.

Треба да се напомене дека ако причина за тинитус слуша патологија, тоа е доста често асиметрични: се слуша само во десно или во лево уво, која бара третман.

Во продолжение, појава на тинитус може да се должи на голем број на патологии на кардиоваскуларниот систем:

 1. Зголемен крвен притисок. Во овој случај, на исто ниво со тинитус има болки во главата, темно "лета" пред очите, вртоглавица и општа слабост. Симптомите обично се јавуваат кога притисокот се зголемува на 90 индикатори и 140 погоре. Висок крвен притисок - една од најчестите причини за ѕвонење во ушите и главата, која бара итно отстранување на симптомите со земање лекови за намалување притисок и понатамошен третман.
 2. зголеми интракранијален притисок. Во прилог на ѕвонење во ушите, придружуван од тешки главоболки, гадење и повраќање често.
 3. Атеросклероза. Во овој случај, на ѕидовите на крвните садови забележани депозити и плакета. Ова го нарушува нормалниот проток на крв, создавајќи еден турбулентен eddies, кои се слуша како ѕвонење во ушите.
 4. Комбинацијата на тинитус со повремени вртоглавица, тахикардија, намалување на крвниот притисок, ладно чувство во екстремитетите, треска и обично укажува meteosensitivity Зуење во ушите и главата причина за третманво напад на васкуларни дистонија.

Во прилог на горенаведените причини, тинитус може да предизвика:

 • стрес, нервниот стрес, депресија;
 • преземање на одредени антибиотици (гентамицин, leucomycin) и аспирин во големи количини;
 • тумор на мозокот - во многу ретки случаи.

Акумулацијата на сулфур во појавата на увото на ѕвонење и други бучава не предизвикува, но може да доведе до подобрување поради намалување на слухот како звучи погласно се појави.

Видео: Кои уво прстени. Што зумира тинитус

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Слухот кај новороденчињатаСлухот кај новороденчињата
На отпорност на бучава материјали за становиНа отпорност на бучава материјали за станови
Кога новороденчето почнува да се слушне?Кога новороденчето почнува да се слушне?
Положи уво и бучава неговатаПоложи уво и бучава неговата
Губење на слухот - ПричиниГубење на слухот - Причини
Мениер болести - СимптомиМениер болести - Симптоми
Бучава во ушите и главатаБучава во ушите и главата
Невритис на аудитивни нервНевритис на аудитивни нерв
Губење на слухот кај децатаГубење на слухот кај децата
Ниво на бучава на апаратотНиво на бучава на апаратот
» » » Тинитус - причини и третман