LadyVu.com

Смил - лековити својства и контраиндикации

Helichrysum лековити својства и контраиндикации

вечен песок

- повеќегодишно растение од фамилијата Asteraceae. Расте на суви, песоклива почва и степски падини. Ова растение е богато со витамини и содржи stearin, танини и висок боење, флавоноиди, смоли и горчина. Смил, има лековити својства, и контраиндикации. Затоа, пред употребата на decoctions и инфузии на тоа треба да се појасни од страна на лекар, да не може да ги земе.

Корисни својства на Helichrysum

Ако не имаат контраиндикации за употреба на билки смил, можете да го користите своите лековити својства и за лекување и превенција на разни болести. Средства направени од цвеќиња на ова растение има antispasmodic и седативно дејство. Тие брзо да ги отстраните грчеви во билијарниот тракт и гастроинтестиналниот тракт. Смил совршено стимулира производство на гастричната сокови, па неговата употреба е индициран за слаба дигестија и ниска киселост. Тој има и антибактериски својства.

Оваа билка се зголемува протокот на жолчката и се менува квалитетот на неговиот состав. Благодарение на овие терапевтски својства и антимикробна песок смил (во отсуство на контраиндикации) се користи за распуштање и лесно отстранување на песок и други субјекти од жолчното кесе. Средства врз основа цвеќе на оваа билка, исто така, успешно се користи за:

 • врати интестиналниот мотилитет;
 • нормализација на апсорпција на различни хранливи материи во гастроинтестиналниот тракт;
 • третирање на болести на бубрезите.

Ова растение има anthelmintic акција. Ако не имаат контраиндикации за употреба на Helichrysum, можете да го користите да се елиминира паразити не само различни, но, исто така, целосно ги уништи нивните јајца.

Во случаи каде што пациентот хематом, исто така, доаѓа на помош на оваа билка. Неговата примена има антикоагулантниот ефект кој е значително го успорува ширењето на повреда. Во народната медицина смил често се користи за лекување на разни заболувања на кожата.

Како да се направи лекови со смил?

Helichrysum фабриката не само што има лековити својства и контраиндикациите, но и несакани ефекти. Затоа, во подготовката на лекови врз основа на таа секогаш треба строго да се придржуваат на технологијата и се придржуваат до пропорции. Во повеќето случаи за лекување и спречување на разни заболувања користење супа цвеќиња Helichrysum arenarium на.

рецепт за супа

состојки:

 • смил - 10 g;
 • вода - 300 ml.


подготовка

Исушени цветови смил истури во емајл тенџере 200 мл топла вода, во близина на контејнер и варен во вода бања за 30-35 минути. Кога супа се олади во целост, тоа треба да биде темелно да се исцеди и додадете 100 мл зовриена ладна вода. Продавница може да биде не повеќе од еден ден.

Тоа им помага да се справат со разни заболувања, и инфузија од смил цвеќиња.

рецепт тинктура

состојки:

 • смил - 10 g;
 • вода - 200 ml.

подготовка

Суровини се посипува врела вода и да го затворите садот. По 1 час смесата се филтрира. Чувајте тоа треба да биде само во фрижидер.

Контраиндикации за употреба на Helichrysum

Апсолутни контраиндикации за употреба на билки смил се:

 • атеросклероза и хипертензија (бидејќи ова значи растение е зголемен крвен притисок);
 • Helichrysum контраиндикации
 • опструктивна жолтица (заболување поврзано со повреда на одлив на жолчката);
 • многу висока киселост на гастричниот сок.

За лекување на разни болести инфузии и decoctions на ова растение е забрането да се користи повеќе од 3 месеци по ред, како што има негативно влијание врз функционирањето на црниот дроб.

Контраиндикација за користење на средствата од цветовите на Helichrysum е песочна и свој начин на размислување. Исто така, не се препорачува да се земе во текот на бременоста или доењето.

Видео: кантарион. Корисни, лековитите својства на билките, контраиндикации, рецепти на традиционалната медицина

Видео: лековити растенија

Видео: Elecampane. Медицински својства, контраиндикации.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Црвена четка - лековити својства и контраиндикацииЦрвена четка - лековити својства и контраиндикации
Sophora japonica - лековити својства и контраиндикацииSophora japonica - лековити својства и контраиндикации
Риган - лековити својстваРиган - лековити својства
Goldenrod - корисни својства и контраиндикацииGoldenrod - корисни својства и контраиндикации
Врба-билка лековити својства и контраиндикацииВрба-билка лековити својства и контраиндикации
Див костен - лековити својства и контраиндикацииДив костен - лековити својства и контраиндикации
Вечерна - лековити својства и контраиндикацииВечерна - лековити својства и контраиндикации
Ким - лековити својства и контраиндикацииКим - лековити својства и контраиндикации
Трева MotherwortТрева Motherwort
Тарос - лековити својства и контраиндикацииТарос - лековити својства и контраиндикации
» » » Смил - лековити својства и контраиндикации