LadyVu.com

Црвена четка - лековити својства и контраиндикации

црвени четка лековити својства и контраиндикации

црвена четка

- ова е ретка повеќегодишно растение е маломерен. Тоа често се користи во народната медицина, поради тоа што е богата со танини, органски киселини, феноли, етерични масла и други корисни материи. Но, како и црвениот четка има лековити својства, и контраиндикации, секогаш го земе со голема претпазливост.

Лековити својства на црвено четка

Црвена четка - природен хормон. Ова растение има адаптогени и имунолошкиот својства, што му овозможува да го активирате моќ ослабен организам да го направите тоа. Црвената четка главните терапевтски својства е дека:

 • ја зголемува физичката и менталната активност;
 • го олеснува грчеви на церебрална капиларите;
 • Ја прочистува крвта;
 • значително се зголемува хемоглобинот;
 • ја зголемува отпорноста на разни заразни болести.

Со помош на инфузии и decoctions на такви растенија лекување на анемија и полипи. По нивната примена на бројот на слободни радикали се намалува брзо во телото. Широката употреба на црвени четка по гинекологија во однос на неговата терапевтски својства вклучуваат способноста да се нормализира хормони и нормализира функционирањето на ендокриниот систем. Користете го за лекување на:

Црвена четка го намалува холестеролот и го нормализира крвниот притисок. Тоа е во состојба да се подобри срцето во само неколку дена. Благодарение на овие лековити својства на растенијата црвени четка се користи за лекување на хипертензија, атеросклероза и други болести кои влијаат на кардиоваскуларниот систем. Пијат лекови со неа и онколошки болести. Се запира растот на клетките на ракот и дава лице сила да го издржат катастрофа.

Подготовка на лекови со црвени четка

А сорта на лековити својства има тинктура од тревки црвени четка.

рецепт тинктура

состојки:

 • ризоми црвени четка - 50 g;
 • вотка - 500 ml.

Подготвување и вградување

Мелење ризоми црвени четка пополнете ги со алкохол во стаклен ковчег. Кисна во темно место, тресење на содржината од време на време. По 30 дена, вирус на тинктура и земе 40 капки три пати на ден.Да се ​​врати на имунитетот и зголемување на ментална или физичка активност подобро пијат супа од црвени четка.

рецепт за супа

состојки:

 • ризоми црвени четка (сув) - 15 g;
 • вода - 200 ml.

Подготвување и вградување

Мелење ризоми црвени четка и пополнете ги со вода. Вари смеса за околу 15 минути по 45 минути, на мозоци составот и додадете вода за да се направи 200 мл. Земи го треба да се мали оброци во текот на денот. Ако не ви се допаѓа вкусот на чорбата со црвен четка, додадете мед, тоа не влијае на неговите терапевтски својства.

Гинеколошки заболувања пациенти покажа Douching со посебен решение на инфузија на ова растение.

средства рецепт

состојки:

 • тинктура црвени четка - 10 ml;
 • Зовриена вода - 100 ml.

Подготвување и вградување

Измешајте тинктура и вода. Douching мора да се направи наутро и навечер за 7 дена. Доколку е потребно, третманот може да се повтори 3 пати.

Контраиндикации за употреба на црвено четка

И покрај фактот дека лушпа и тинктура од црвени четка има многу лековити својства, тој исто така има контраиндикации, според тоа, црвени четка лековити својствада се примени тоа не е секогаш можно да се третираат. Тој категорично не може да се користи кога:

 • бременост;
 • треска;
 • покачена притисок;
 • состојба на длабока депресија;
 • срцева слабост;
 • третман со хормонски агенси или phytohormone растенија (мудрец или височина матката).

Видео: Црвена четка оваријални цисти

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Црвено корен - лековити својства и контраиндикацииЦрвено корен - лековити својства и контраиндикации
Monarda - лековити својства и контраиндикацииMonarda - лековити својства и контраиндикации
Sophora japonica - лековити својства и контраиндикацииSophora japonica - лековити својства и контраиндикации
Риган - лековити својстваРиган - лековити својства
Goldenrod - корисни својства и контраиндикацииGoldenrod - корисни својства и контраиндикации
Див костен - лековити својства и контраиндикацииДив костен - лековити својства и контраиндикации
Вечерна - лековити својства и контраиндикацииВечерна - лековити својства и контраиндикации
Трева црвени четкаТрева црвени четка
Трева Chickweed - терапевтски својстваТрева Chickweed - терапевтски својства
Листовите на боровинки - корисни својства и контраиндикацииЛистовите на боровинки - корисни својства и контраиндикации
» » » Црвена четка - лековити својства и контраиндикации