LadyVu.com

Кантарион - примена

Кантарион - примена

Кантарион - добро познати лековити растенија со светла жолти цветови и пријатен, силен мирис. Оваа билка има неколку варијанти. Најчестите во нашата земја - кантарион е обичен и кантарион. Поради своите лековити својства, во традиционалната медицина кантарион е една од најкорисните билки. Сепак, Hypericum често предизвикува токсичност кај животни и има својства малку токсичен за луѓето. Тоа е затоа што на ова дојде и името - кантарион. Ова растение цвета во јули и август. Во исто време има и собира Hypericum.

својства на кантарионот

Wort билка Свети Јован се користи не само во медицината, но исто така и во традиционална. Лекари пропишана инфузија или лушпа на Hypericum при кашлање, болка, хепатална болести. Hypericum се користи за антибиотик и imanina novoimanina и има ефективен аналгетик и анти-воспалителни својства. Исто така, тоа е пропишано за чирови, ревматизам, болести на нервниот систем. Употребата на инфузија билка Hypericum зајакнува и ја промовира отстранување на непцата хелитоза.

Традиционална медицина вклучува лекување на многу болести билка кантарион. За таа цел:

  • екстракт од кантарион. Дневна доза на супа внатре Hypericum елиминира гастроинтестинални и кардиоваскуларни болести, болести на бубрезите и црниот дроб, несоница, депресија, епилепсија. А лушпа на Кантарион се користи кога капење деца со сите заболувања на кожата - осип на кожата, врие, дијатеза;
  • Кантарион масло Свети Јован. кантарион масло Свети Јован се користи уста за изгореници, модринки, гребнатинки. кантарион масло прием Свети Јован во ублажува болката во стомакот и zaporov-својства на кантарионот
  • кантарион (алкохолат) екстракт од кантарион. Применуваат 20-50 капки 3 пати на ден за нервниот нарушувања;
  • чај од кантарион. Жолт чај Свети Јован се смета да биде многу ефикасен лек за депресија. Чај од кантарион, хмељ и маточина се препорачува да се жените за време на менопаузата. Луѓето чувствителни на промените на времето, чај помага да се исполнат на автономниот флуктуации. Кантарионот е корисно за деца кои имаат потешкотии да се концентрира. И чај од кантарион Свети Јован пред испит им помага да се концентрира.

Кантарион најде примена во многу козметички производи. Вклучено во шампон, кантарион стимулира растот на косата и да ги зајакне. За кожата на лицето корисни облоги на инфузија на Hypericum.

кантарион Контраиндикации билка Свети Јованкантарион билка Свети Јован има голем број на контраиндикации. Кантарионот е контраиндициран кај бремени жени и оние кои страдаат од висок крвен притисок, затоа што се зголемува притисокот.

кантарион билка Свети Јован не треба да се преземат за долго време, бидејќи има А лушпа од кантарионсвојства малку токсичен за луѓето. Како резултат на тоа, долгорочна употреба може да се јави уртикарија, црниот дроб болка или непријатен вкус во устата. Кај мажите, продолжена употреба на кантарион може да предизвика привремено импотенција, која се одржува неколку дена по прекинот на трева.

Кога се прима кантарион не се препорачува за долго време на сонце, затоа што оваа билка значително ја зголемува чувствителноста на кожата на лицето на УВ светлина. За разлика од другите билни масла, употребата на кантарион масло Свети Јован е контраиндициран за уште тен - може да се случи изгореници, па дури и дерматитис.

Премногу силен чај од кантарион може да предизвика остри болки во стомакот. Штом умерен и соодветен прием на кантарион ќе има позитивно и ефикасно резултати.

Кантарион - е алатка која треба да биде во секој дом медицина кабинет. Инфузија, лушпа или масло од ова растение ќе ви помогнат и вашите најблиски се спаси од многу болести.

Видео: кантарион трева, кантарион својства Свети Јован, апликација

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Билки за стомакотБилки за стомакот
Кантарион чај - придобивките и штетитеКантарион чај - придобивките и штетите
Goldenrod - корисни својства и контраиндикацииGoldenrod - корисни својства и контраиндикации
Врба-билка лековити својства и контраиндикацииВрба-билка лековити својства и контраиндикации
Кантарион масло Свети ЈованКантарион масло Свети Јован
Кантарион - лековити својства и контраиндикацииКантарион - лековити својства и контраиндикации
Кантарион - лековити својстваКантарион - лековити својства
Трева Chickweed - терапевтски својстваТрева Chickweed - терапевтски својства
Кликавче - лековити својстваКликавче - лековити својства
Нард - лековити својства во ГинекологијаНард - лековити својства во Гинекологија
» » » Кантарион - примена