LadyVu.com

На првиот триместар од бременоста

првиот триместар од бременоста

На првиот триместар од бременоста, се карактеризира со фактот дека жената постепено станува навикнати на неговата нова состојба, тој ќе научат многу нови и интересни. Исто така, овој пат тоа е исклучително важно за развојот на иднината бебе. Тоа е причината зошто бремените жени се обидуваат да учат колку што можете повеќе за тоа како да се направи на првите денови на својата бременост повеќето од корист за детето.

Симптомите на првиот триместар од бременоста

Најважната карактеристика на се оплодување е, се разбира, отсуството на месечно крварење. Конечна потврда на бременоста се случи ќе биде "шарени" фармацевтска тест или посета на гинеколог. Жената може да го слават како сензација во првиот триместар од бременоста, како што се:

  • летаргија, поспаност, постојан замор, и не помине;
  • пореметување на цревата, имено чести запек или пореметување;
  • константната потреба "во малиот";
  • надуеност;
  • осетливост на дојките;
  • постојани промени во расположението и депресија.

Што треба да биде исхраната на почетокот на бременоста?

Најверојатно, утринска мачнина во првиот триместар од бременоста радикално ќе го промени навики во исхраната. Омилени третира едноставно одвратно, секаде да си ги замислува непријатен мирис, но ако не постои апетит. Со цел на власт беше избалансиран и не доведе до несакани последици, треба да бидат исклучени од него зачинета, мрсна, пржена и пушеле храна. Најдобра опција ќе биде зеленчук јадења, млеко, овошје, месо и така натаму.

Витамини во првиот триместар од бременоста

Најдобро од сè, ако витамин комплекси ќе бидат преземени од страна на друга фаза на планирање на децата. Обично, сепак, на бременоста станува изненадување за една жена, и избор на дополнителни корисни елементи во трагови паѓа на рамената на лекарот. Витамини исто така, играат одлучувачка улога во речиси целосна таб и почетните фази на сите системи и органи на фетусот. Се препорачува да се додатоци како што се: фолна киселина, витамини Б6, А, Ц, Е, Д и калциум. Посебно е значајна доза на синтетички дроги за жените со слаб тело или за оние кои имаат пристап до квалитетна храна е ограничена поради различни причини.

Тестови во првиот триместар од бременостаСите бремени жени треба да се оди преку бројни лабораториски студии и истражувања. Крводарителска би требало да се открие СИДА, сифилис и хепатитис. Исто така ќе треба да се инсталира на Rh фактор и да се утврди дали постои конфликт на мајката и бебето мајмуни.

Многу вредни информации дава ултразвук во првиот триместар од бременоста, кој се одржува во период од 10 до 12 недели. Тоа ви овозможува да го поставите бројот на ембриони, нивната возраст, состојбата и локацијата на прилогот. Исто така постои и можност да се утврди постоење на сериозни отстапувања во развојот на ембриони и да се одреди ризикот од хромозомски абнормалности.

Колку долго е на првиот триместар од бременоста?

ултразвук во првиот триместар од бременоста

Меѓу акушери земе ставот дека првата фаза од бременоста е во времетраење од 12 недели, ако појдовна точка да се земе во моментот на зачнувањето. Сепак, со оглед на фактот дека не сите, тој се памети, дозволено е одговор на прашањето кога тој завршува на првиот триместар од бременоста, што содржи и на 13 па дури и 14 недели.

Тоа е многу важно дека жените се разбере она што значи да се на првиот триместар од бременоста и она што треба да придонесе кон целосниот развој на фетусот. Бремена мајка е должен внимателно да го следи вашето здравје, да се избегне настинки, вирусни и заразни болести кои бараат добиваат бројни хемикалии. Неговата употреба деструктивно влијание на дрога, нездрав начин на живот, пиење и неодговорен однос на новата позиција.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Позира за време на бременоста - 2 триместарПозира за време на бременоста - 2 триместар
Триместар од бременоста - условиТриместар од бременоста - услови
Најопасните недели од бременостаНајопасните недели од бременоста
8 Недели од бременоста8 Недели од бременоста
Овошје бледнеат во раните фазиОвошје бледнеат во раните фази
Токсемија во првиот триместар од бременостаТоксемија во првиот триместар од бременоста
Одвојување на плацентата во првиот триместарОдвојување на плацентата во првиот триместар
Свеќи terzhinan за време на бременостаСвеќи terzhinan за време на бременоста
Триместар од бременоста по месецТриместар од бременоста по месец
Што тестови помине во текот на бременостаШто тестови помине во текот на бременоста
» » » На првиот триместар од бременоста