LadyVu.com

Акни на грбот - причини

акни на грбот на причините

Многу млади девојки и жени на зрела возраст страдаат од акни, и осип се наоѓа не само на лицето. Да се ​​ослободи од овој проблем, тоа е важно да се дознае она што предизвикува акни на грбот - причините често се составени од сериозни заболувања на внатрешните органи, попречување на нивната функција.

Зошто на рамениците на мозолчиња и она што тие значат?

Сите фактори кои водат до прогресија на патологија е опишано, можат да бидат поделени на внатрешни и надворешни причини.

Првата група вклучува:

 • болести на дигестивниот систем и погрешна исхрана;
 • ендокриниот попречување на хормон, и двете општи и пол;
 • инфекции на кожата;
 • алергиски имунолошкиот одговор на контакт со хистамин;
 • прекумерната потрошувачка на алкохол, пушење;
 • поткожното Мите (demodekoz);
 • недостаток на витамини и хранливи материи во организмот.


Ако мозолчиња на рамениците се појави на една од овие причини, секогаш треба да бидете сигурни да направите третман на примарната болест, а потоа се спроведе терапија акни. Ерупции во такви случаи не се сметаат како независни болести и да се третираат како клинички манифестации. Како по правило, по успешно лекување на основните причини за појава на акни, тие исчезнуваат речиси целосно независно.

Надворешните причини за појава на акни на грбот

Со опишаните вид на црвенило се оние кои ја напушти брзо по промената на надворешното дејствување.

Акни може да се случи како резултат на следниве фактори:

 1. Вишок на ултравиолетово зрачење. Таа има негативен ефект врз кожата, ако премногу сонце и од 12 до 16 часа на ден.
 2. За прифаќање на стероид лекови. Подготовките на серијата инхибираат функционирањето на надбубрежните жлезди, имунолошкиот систем, кој го спречува нормалното функционирање на лојните жлезди.
 3. Употребата на слаб квалитет или несоодветна кожа козметика. Претпочитаат да биде органски агенти ознаката "nekomedogenno".
 4. Зошто акни на грбот
 5. механички оштетувања, како што се намалување на, гребнатинки, рани.
 6. Облечен во облека направени од вештачки материјали. Синтетика спречи здив кожата, што предизвикува затнување на лојните жлезди и создавањето на акните, кој потоа може да стане воспалени поради инфекција.
 7. Изложеност на стрес и недостаток на сон. Несоодветна сума на време да се одмори и психо-емоционални преоптоварување негативно влијание врз процесот на регенерација на епидермисот, намалување на локалниот имунитет на кожата.

Видео: Како да се ослободите од акните на грбот и рамената

Видео: акни на грбот на причини, жените

Видео: мозолчиња на лицето назад рамениците предизвикува третман

Видео: акни на грбот на причини, жените

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Зошто се врати на акни?Зошто се врати на акни?
Акни на храмовите - причинаАкни на храмовите - причина
Мозолчињата на раменицитеМозолчињата на рамениците
Поткожно мозолчињаПоткожно мозолчиња
Акни на грбот и раменицитеАкни на грбот и рамениците
Акни на грботАкни на грбот
Акни на челото - причиниАкни на челото - причини
Акни на грбот на една жена - ПричиниАкни на грбот на една жена - Причини
Акни на грбот - ПричиниАкни на грбот - Причини
Осип на лицето кај жените - причиниОсип на лицето кај жените - причини
» » » Акни на грбот - причини