LadyVu.com

Акни по породувањето

акни по раѓањето

Веднаш по раѓањето на жената може да се соочат со овие непријатни појави како сувост на кожата, темни дамки

и мозолчиња. Акни по раѓањето е одредена непријатности изглед. И да се тие не можат да бидат сигурни дека на лицето. Често по породувањето постпартална жени најдете акни на телото - на нозете, грбот, па дури и папата.

И ако нивното тело е, во принцип, може да се крие под облеката, акни на лицето - на челото, образите, брадата, по раѓањето во голема мера ги вознемируваат жените. Кои се причините за појава на акни по раѓањето, а она што е веројатноста дека тие ќе се направи?

Според експертите, главната причина за појава на акни по раѓањето - остро намалување на хормонот прогестерон. Во текот на бременоста, телото редовно издвои овој хормон, кој е одговорен за убавината на косата, ноктите и кожата. И штом неговото производство се намали, кожата веднаш реагираше.Покрај тоа, се должи на недостаток на време да се грижи за себе, млади мајки ја влоши ситуацијата. И ако жената и моќ е неточна, акни може да се избегне - тоа е точно. Преиспита вашата исхрана и да се исчисти од сите слатки, брашно, се обратите за зеленчук, овошје и билки. Оваа корекција на исхрана значително ќе го намали нивото на образование на акни.

Ако, и покрај правилна исхрана и редовна нега на кожата, акни не те оставам, посетете го вашиот дерматолог. Тој ќе биде во можност да се идентификуваат точната причина. Тоа може да биде dysbiosis, а потоа вашата патека ќе бидат поставени на гастроентеролог.

За среќа, многу жени имаат проблем со акни оди на сопствените по одредено време потребно да се врати на хормонални и менструалниот циклус. Затоа, се чека во крилја, но не заборавајте редовно да се грижи за кожата - исплакнете лушпа од него, крем, се чистат со струже.

Видео: Акни загуба Обраснат на лице [Акни губење на косата] [губење на косата на лицето]

Видео: мозолчиња на лицето по породувањето

Видео: Акни после породувањето

Видео: Акни после породувањето

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Акни на лицето - причините за зониАкни на лицето - причините за зони
Калиум перманганат од акниКалиум перманганат од акни
Акни на лицето - причиниАкни на лицето - причини
Мозолчињата на образитеМозолчињата на образите
Мозолчиња на брадата - причинаМозолчиња на брадата - причина
Акни на храмовите - причинаАкни на храмовите - причина
Акни во текот на бременостаАкни во текот на бременоста
Акни е детеАкни е дете
Третман на акни на лицетоТретман на акни на лицето
Поткожно мозолчињаПоткожно мозолчиња
» » » Акни по породувањето