LadyVu.com

Акни во текот на бременоста

Акни во текот на бременоста: причините заВреме на чекање бебе - период на големи промени во телото на жената. Акни време на бременоста е еден од најсигурните знаци на почетокот на хормоналните промени.

Бремените е важно да се разбере дека секој, дури и навидум безопасни промена во изгледот може да укажуваат здравствени проблеми. Покрај тоа, бремените жени се многу важни за одржување на емоционална рамнотежа и мозолчиња често предизвикуваат вознемиреност поради незадоволството со нивниот изглед.

Причините за појава на акни во текот на бременоста

На веројатноста за појава на воспалени испакнатини на кожата (акни) во период од бременоста е повисока кај оние жени кои дури и пред бременоста, со тенденција да се зголеми поделбата на масти.

Можни причини за појава на акни во текот на бременоста:

  • Хормоналните промени како резултат на зголемување на нивото на прогестерон, одговорни, особено, како и за производство на себум;
  • Дехидратација ако бремена користи недоволна количина на течност;
  • Промена на вкусови. Злоупотреба на акутна, солена, мрсна и пржена храна доведува до зголемување на лојните жлезди и појава на акни.

Третман на акни на лицето за време на бременоста

Акни на лицето за време на бременоста обично се јавуваат во првиот триместар, кога хормонални промени кои се најизразени.

Со цел ефикасно да се ослободи од осип на кожата, прво треба да се сврти кон искусен дерматолог. Тоа ќе се утврди причината за дисфункција на лојните жлезди.

Ако причината за болеста - хормонални промени, повеќето од креми и масти не се елиминира проблемот. Во тој случај, кога воспалението предизвикано од болести на гастроинтестиналниот тракт, потребно е соодветен третман.

Не сите средства од воспаление на лојните жлезди се препорачува за време на бременоста. На пример, лосиони и креми со салицилна киселина за време на апсорпцијата може значително да ја наруши циркулаторниот систем на бебето.

За третман на акни во текот на бременоста е погоден козметика со овошје и гликолна киселина.Периодот на чекање за бебето контраиндициран следниве компоненти:

  • Бензен пероксид;
  • Стероиди, вклучувајќи ги и ароматски;
  • Антибиотици.

Спречување на акни за време на бременоста

Бремена жена треба да јадат повеќе свежо овошје и зеленчук, цели зрна жита. Вие треба да се ограничи киселини и пушеле храна и пржена храна треба да се исклучи целосно.

Доволно вода за пиење ќе ви помогне да се нормализира метаболизмот и да се спречи развојот на воспаление.

Важно е да се знае дека стегајќи blackheads доведува до спротивен ефект: инфекцијата се шири во непроменета области на кожата, а заздравувањето е многу подолго поради ослабен имунитет.

Се спречи формирањето на вишокот на масти на кожата ќе ви помогне да ги собереш на средство за миење садови.

За спречување на акни за време на бременоста се ефикасни маски од природно овошје и бобинки: јагоди, кајсии, малини, грозје.

Многу жени имаат акни исчезнуваат во вториот триместар, но некои не можат да се справат со проблемот, и осип опстојува до крајот на бременоста. По раѓањето, воспалението постепено бледнеат.

Без разлика на формата земени нарушување Бремените не треба да се третираат сериозно. Тоа е важно да се разбере дека акни е доказ за нерегуларности во телото. Консултации гледа гинеколог и дерматолог ќе ви помогне да се утврди причината за акни во текот на бременоста и да се спречи потенцијалните негативни ефекти врз фетусот.

Видео: Акни третман за време на бременоста

Видео: Акни во текот на бременоста во рана

Видео: Акни третман за време на бременоста

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Болки во брадавиците за време на бременостаБолки во брадавиците за време на бременоста
Бременост 6 недели - чувствоБременост 6 недели - чувство
Акни на лицето - причиниАкни на лицето - причини
Мозолчињата на образитеМозолчињата на образите
Акни на храмовите - причинаАкни на храмовите - причина
Акни во текот на бременостаАкни во текот на бременоста
Маст за акни на лицетоМаст за акни на лицето
Акни - ТретманАкни - Третман
Причини за појава на акни во текот на бременостаПричини за појава на акни во текот на бременоста
Столче во текот на бременостаСтолче во текот на бременоста
» » » Акни во текот на бременоста