LadyVu.com

Хормонални акни

хормонални акни

Секое осип на кожата носи многу непријатности на неговиот сопственик. Акните се предизвикани од хормонални нарушувања сочинуваат воспалени област, која расипува естетски изглед на целината.

Како се хормонални акни?

Хормонални акни на надворешен дисплеј лесно може да се меша со алергиска осип. Тие се мали во големина, но тие заземаат голема површина на кожата. Бојата на хормонални акни е црвена и бела прошарани помеѓу. Кога се врши притисок на местото на воспалението, почувствува остра болка. Обично хормонални акни локализиран на лицето и вратот, но во тешки случаи може да се појави на градите.


Причини за хормонални акни кај жените

Хормонални неуспех води до појава на акни на лицето не само на девојки во своите тинејџерски години, но исто така и за постарите жени. Ако зголемена количина на крв анализи хормон андроген, како резултат на формирана осип. Покрај тоа, хормонални акни се случи кога:

 • менструалниот циклус;
 • слабите резултати на надбубрежните жлезди;
 • сексуално преносливи болести;
 • оваријална дисфункција по абортус;
 • рана менопауза;
 • Вишокот на износот на липиди;
 • повреда на липидниот метаболизам;
 • наследноста.

Спречување на хормонални акни

За да се спречи појавата на нови лезии, треба да се следат неколку правила:

 1. Пред да започне со лекување на хормонални акни, треба да се обрне внимание на исхраната и нормализирање на вашата исхрана. Јадењето храна со висока количина на растителни влакна, помага во отстранување на трагите на болеста.
 2. Посветуваат големо внимание на нега на кожата. Само секојдневно миење лосиони, триење тоник и периодични користење на маски и струже помогне во спречување на хормонални акни.
 3. Исто така е важно да се намали стресот, со исклучок на депресија и недостаток на лош темперамент, како моралот пропорционална со осип на кожата.

Како да се третираат хормонални акни?

хормонални акни кај жените

Тоа е важно да се контролира хормонски третман на акни се врши не само од страна на дерматолог и ендокринолог, но гинеколог.

Експертите се тестови на крвта и брисеви ќе го одреди нивото на хормони. Дознајте каде што имаше нерамнотежа во системот, лекарите ќе обезбеди режим третман лекови за оваа болест.

Ако имаше тешки воспаленија, ефективната асистент во својот апсење е јод. Предизвикувајќи неколку капки на воспалени сајт, тоа е можно да се забрза процесот на лекување.

Кога хормонални акни кај жените гинеколог може да пропишува употребата на орална контрацепција. Додека ги прима и долго, но хормон апчиња може да доведе до нормалната рамнотежа на хормоните во телото.

Видео: Како да се ослободите од Акни / Акни / Ведро кожата

Видео: Хормоналните Акни лечење

Видео: Хормоналните акни слика

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Акни на новородениАкни на новородени
Акни на лицето - причините за зониАкни на лицето - причините за зони
Лек за акни на лицето за тинејџеритеЛек за акни на лицето за тинејџерите
Акни на носотАкни на носот
Акни е детеАкни е дете
Маст за акни на лицетоМаст за акни на лицето
Хормонални нарушувања - СимптомиХормонални нарушувања - Симптоми
Акни на грбот и раменицитеАкни на грбот и рамениците
Како да се ослободите од поткожните акни на лицето?Како да се ослободите од поткожните акни на лицето?
Мозолчиња на вратотМозолчиња на вратот
» » » Хормонални акни