LadyVu.com

Акни е дете

Акни е дете

на Оваа статија се фокусира на она што процеси се најчесто причината за појава на акни кај децата и, исто така, она што методи на борба постои и она што треба родителите да ги заштитат своите деца од ова зло.

Пред да одите директно до опис на карактеристиките на акни, особено такви проблеми како акни во дете, треба да се забележи дека постои класификација на возраста, според кој, лекарите се стави одредена дијагноза и пропишува соодветен третман.

Акни кај новороденчињата

Се чини дека акни се јавува кај постарите луѓе, но постојат голем број на причини кои можат да предизвикаат осип кај бебињата.

Главната причина за појава на акни кај доенчињата, е колонизација на габи на кожата квасец припаѓаат на родот Malassezia (Malassezia sympodialis, Malassezia globosa). Друга можна причина може да биде прекумерно размножување на липофилен квасец - е полн со почетокот на воспалителен процес со следните формирање на акни мономорфна. Вишокот на себум, акни како премиса на детето-grudnichka, е многу поретко.

Најчесто, осип кај доенчињата може да дејствува на лицето (образите, челото, брадата, очните капаци). понекогаш може да се развие на скалпот, но тоа се случува ретко.

Акни кај бебето се одржува, во повеќето случаи, сами на себе, но тоа понекогаш може да биде неопходно ketokonazolosoderzhaschie креми и масти.

Акни е дете

бебето акни

Бебето акни, исто така може да се подели на 2 вида: акни кај деца (3-16 месеци) и акни кај мали деца (1-7 години).Во споредба со новороденчиња, доенчиња се почеста појава на акни и акни кај малите деца - и почесто. Тоа е затоа што со текот на годините во телото почнуваат да се јавуваат повеќе активен метаболички процеси кои се придружени од страна на ослободување на хормони, особено андрогени, што доведе до формирање на акни или акни.

Друга причина може да биде генетски предиспозиции - во овој случај, да се препише потребните лекови, треба да се консултирате со квалификуван генетски болести.

Одговорот на прашањето "како да се ослободи од акните" е фактот дека во согласност со препораките на лекарот, примена на тематски ретиноиди, тематски антибиотици или посебен инјекции.

Акни е дете

тинејџерски акни

Малкумина не мораше да се справи со мозолчиња и акни во адолесценцијата. Па, ако тие помине брзо, а во случаите, ако се остави за неколку години, на прашањето "како да се ослободи од акните" станува тинејџер најчесто поставуваните прашања.

Причината за акни во предпубертетска период, во 90% од случаите станува пубертетот, која е придружена од страна на активно себум и полови хормони, сите што доведува до запушување на порите, а потоа и осип на митесери и мозолчиња.

Во повеќето случаи, адолесцент акни се појави на лицето, но можеби и осип на кожата на грбот, градите, рамената и вратот.

Акни е дете

Третман - комбинирана терапија, во согласност со лекар.

Видео: Цртани филмови за деца: OKTONAVTY во Русија! Oktonavty Храбар и акни. Море авантури.

Видео: циста, апсцес, апсцес, акни, акни ....

Видео: Пепа прасе третира акни клиника д-р кадифен болница Упатство Цртани Пепа прасе за деца

Видео: Како да се отстрани акни - традиционална медицина

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Лек за акни на лицето за тинејџеритеЛек за акни на лицето за тинејџерите
Калиум перманганат од акниКалиум перманганат од акни
Тетрациклини за акниТетрациклини за акни
Акни на носотАкни на носот
Акни на храмовите - причинаАкни на храмовите - причина
Третман на акни на лицетоТретман на акни на лицето
Акни - ТретманАкни - Третман
Акни на грботАкни на грбот
Хормонални акниХормонални акни
Масло од чајно дрво акниМасло од чајно дрво акни