LadyVu.com

Нард - лековити својства и контраиндикации

нард лековити својства и контраиндикации

Понекогаш е подобро да се сврти кон рецепти на традиционалната медицина и пиење помош на ризоми elecampane од преземање на синтетички дроги. Особено, на трева има многу различни позитивни ефекти кои можат да се справат со неколку болести. Но, пред да започнете со терапија, пожелно е да се испита во детали нард - лековити својства и контраиндикации за неговата употреба, видете ја листата на болести кои можат да се отстранат со помош на растенија.

Лековити својства на трева корен нард и контраиндикации за неговата употреба

Највредните се смета elfwort или Алтај, Иако се смета фабрика има околу 100 видови. Главната минерални компоненти се концентрирани во ризоми на повеќегодишни треви, па како медицински растенија користат само нив. Меѓу овие состојки е да обезбеди:

 • етерични масла;
 • смоли;
 • сапонини;
 • Витамин Е;
 • инулин;
 • слуз;
 • за џвакање;
 • органски киселини;
 • алкалоиди.

Поради високите концентрации на лекови наведени супстанции elecampane корен се произведуваат високо следните позитивни ефекти:

 • потеше;
 • astringent;
 • диуретик;
 • антисептик;
 • expectorant;
 • cholagogue;
 • антипаразитски;
 • благотворно;
 • анти-воспалителни;
 • zhelcheobrazuschy;
 • благотворно;
 • тоник;
 • Крвта;
 • заздравувањето на раните.

Покрај тоа, на трева добивањето на средства од оваа билка има корисен ефект врз дигестивниот тракт, нежно и постепено се нормализира гастроинтестиналниот тракт, го промовира корекција метаболизмот и го намалува прекумерното секреторен активност.

Во однос на контраиндикации, тие не се премногу:

 • нетолеранција компоненти на растенијата;
 • жад;
 • атеросклероза;
 • тешки кардиоваскуларни болести;
 • гастритис со ниски киселост;
 • хронични заболувања на цревата со Атонични запек;
 • зголемување на вискозноста на крвта.


Важно е да се напомене дека во devyasile содржи голем број на органски отрови - алкалоиди. Затоа, пропишаната доза треба да се следат точно, инаку труење може да се случи.

Лековити својства elecampane специјално за жени и контраиндикации

Ризоми опиша растенија често се користат во Месопотамија. Нард Алтај во можност да се справи дури и со продолжен одложен менструација, Таа го промовира почетокот на зачнувањето и активно да се користи за лекување на компликации, кога се обидуваат да забременат и клинички неплодност, вклучувајќи - ендокринолошки тип.

Се сметаше за трева нежно, но ефикасно да се корегира хормоналниот баланс во женското тело. Покрај тоа, средствата за одржување elecampane оваа деликатна рамнотежа, и по завршувањето на терапијата.

Контраиндикации за добивање на лекови за жените на ова растение се:

 • меѓу новороденчињата исхрана;
 • бременост;
 • изобилство продолжен менструација.

Медицински својства и контраиндикации за тинктура алкохол и екстракт од elecampane

Средства направени на вода, и алкохол се користи за да се елиминира или ублажување на акутна и хронична нард трева лековити својства и контраиндикацииповратна респираторна болести, урогениталниот и дигестивниот, крв и кардиоваскуларниот систем.

Покрај тоа, овие лекови може да се користи не само внатрешно, но исто така и однадвор, како локална терапија на гноен и плач рани, изгореници, врие, габични заболувања на кожата. Особено ценет во овој случај на терапевтски својства тинктури elecampane вотка - контраиндикации и несакани ефекти при примената на никакви надворешни подготовка, но означени антимикробно, антисептик и анти-инфламаторен ефект веќе забележливи со 1 апликација.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Potentilla - лековити својстваPotentilla - лековити својства
Црвено корен - лековити својства и контраиндикацииЦрвено корен - лековити својства и контраиндикации
Црвена четка - лековити својства и контраиндикацииЦрвена четка - лековити својства и контраиндикации
Каучот - лековити својства и контраиндикацииКаучот - лековити својства и контраиндикации
Марин корен - лековити својства и контраиндикацииМарин корен - лековити својства и контраиндикации
Валеријана корен - лековити својства и контраиндикацииВалеријана корен - лековити својства и контраиндикации
Коренот на wheatgrass - лековити својства и контраиндикацииКоренот на wheatgrass - лековити својства и контраиндикации
Вечерна - лековити својства и контраиндикацииВечерна - лековити својства и контраиндикации
Мајка-и-маќеа - лековити својства и контраиндикацииМајка-и-маќеа - лековити својства и контраиндикации
Cocklebur - лековити својства и контраиндикацииCocklebur - лековити својства и контраиндикации
» » » Нард - лековити својства и контраиндикации