LadyVu.com

Нард - лековити својства

Нард лековити својства

Нард припаѓа на фамилијата Asteraceae: тоа е повеќегодишно растение потекнува од Европа, Азија и Африка, како и на многу континенти се смета за исцелување лек за повеќето болести.

Нард е широко се користи во народната и официјалната медицина, заради тоа што содржи хранливи материи кои имаат корисни ефекти врз телото.

Корисни својства elecampane

Elecampane корени имаат повеќе корисни персонал од цвеќиња и лисја, па собирање на растенија треба да се обрне посебно внимание на овој дел.

Составот на elecampane вклучуваат:

 • Инулинот - околу 40%;
 • за џвакање;
 • смоли;
 • полисахариди;
 • Salonina;
 • етерични масла;
 • gelenina;
 • alantol;
 • токоферол;
 • proazulen;
 • аскорбинска киселина.

третман devyasilom

Нард денес може да се најде во аптеките во неколку форми: популарна е етерично масло, која често се користи за лекување на кожата и внатрешните болести. Исто така, експерти од традиционалната медицина цениме лушпа од ова растение, па некои од продавачите во аптеките подготвени суви ризоми. Заедно со овој elecampane произведува дури и во форма на тинктура, кој е концентриран супстанција.

Исто така, ние треба да се спомене дека, врз основа на elecampane направи пилула која е пропишана за дуоденален улкус и стомакот - ALANTON. Нард поради токсичните ефекти на придобивките од Ascaris, а врз основа на соодветните alantolakton ослободување на лекот.

Фабриката има благотворно влијание врз органите на дигестивниот тракт, спречување на стагнација жолчката. Лица погодени од чир на желудникот, врз основа на elecampane дрога помага да се забрза процесот на лекување преку активирање на циркулацијата на крвта во слузницата на желудникот и намалување на износот на пепсин.

Нард, исто така, им помага на кашлица: тоа се зема како лушпа со влажна кашлица, бидејќи ова растение промовира искашлување. Овој природен производ може да го замени едноставен муколитични лекови.Нард помага со астма, Меѓутоа, во комбинација со лекови и други специјални билни препарати.

Тинктура Elecampane исто така, помага во некои случаи, неплодност, но се потпираат само на ова растение за третман не е потребно. Треба да се земе само со одобрение на лекарот.

Нард може да го подобри псоријаза, ако се бања со додавање на супа од коренот на растението. Важно е да се направи мала концентрација на супстанцијата. Бидејќи болеста има автоимуна природа, тогаш третманот е важно да се работи на телото, не само од надвор, но, исто така, од внатре, па ако на лекар се согласува, може да се земе тинктура од фабриката.

Како да се земе нард?

Пред подготовка elecampane, се мијат. Тогаш корени се наоѓаат во ладна вода и го стави на тивок оган 40 минути. По врие, се покрива капакот на садот. Потоа супа tsedyat elecampane, ладење, и дека е подготвена да ги прими.

Примање на износот доделува на присутните лекар. Ако нард доделени во форма на тинктура или таблети, тоа се зема во износ кој е наведен во упатството.

Нард корисни својства

Во случај на предозирање кај луѓето може да се појават гадење, повраќање, вртоглавица и дијареа. Ова растение не се препорачува за бремени или доилки.

Како жетвата нард?

Затоа што во нашата територија, ова растение е честа појава, тоа е можно да се подготви себе си.

Собирање се врши по падот и копање мијат со ладна вода. тогаш корените се сече на помали парчиња и се става сушат на отворено. Неколку дена подоцна, корените се влезе во куќата, и суво до крајот, тие се во флексија почне да се распаѓа. Во сува средина elecampane коренот се чуваат за 2 години.

Видео: Elecampane. Лековити својства, контраиндикации, рецепти на традиционалната медицина

Видео: Inula Лековити својства

Видео: Elecampane

Видео: Билни третман за настинки Прашајте го докторот

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Нард - лековити својства и контраиндикацииНард - лековити својства и контраиндикации
Црвена четка - лековити својства и контраиндикацииЦрвена четка - лековити својства и контраиндикации
Риган - лековити својстваРиган - лековити својства
Равнец: корисни својстваРавнец: корисни својства
Goldenrod - корисни својства и контраиндикацииGoldenrod - корисни својства и контраиндикации
Орев лисја - употребаОрев лисја - употреба
ДетелинаДетелина
Agrimony - лековити својстваAgrimony - лековити својства
Глуварче лисја - корисни својства и контраиндикацииГлуварче лисја - корисни својства и контраиндикации
Нард - лековити својства во ГинекологијаНард - лековити својства во Гинекологија
» » » Нард - лековити својства