LadyVu.com

Коренот на elecampane

Коренот на elecampane

Во народната медицина, оваа билка е позната по многу долго време. Elecampane коренот се користи за лекување на различни болести в античките времиња. Некои исцелители и верува во својата волшебна моќ. Денес, се разбира, митовите за магијата на elecampane беа расфрлани, но во својата корисни својства не се сомневам дури и медицински професионалци.

Медицински својства на корен Elecampane

Нард - билка од фамилијата Астер. Произлегува elecampane може да достигне два метри во височина. Во народната медицина, ги користат сите делови на цвет, но и најголемата вредност се корените. Се смета за најкорисен корени кои датираат од пред повеќе од три години. Во такви корени содржат најголема количина на хранливи материи и минерали. Копа на корените на elecampane во есен или пролет, кога се пука исушена или се уште не се појави.

Во народната медицина, оваа билка се користи за лекување на речиси сите болести поврзани со срцето, респираторен тракт, урогениталниот систем. Средства врз основа на elecampane помогне во лекувањето на дијабетес, и главоболки. А огромен број на корисни својства е предизвикана од страна на богатите состав на elecampane корен:

 1. Инулинот е содржан во devyasile во големи количини, е одговорен за апсорпција на хранливите материи од организмот. Преку оваа компонента подобрува метаболизмот на мастите и го зајакнува имунолошкиот систем.
 2. Смоли произведени бактерицидно дејство.
 3. Витамини се спречи појавата на тромб и да се промовира брзо зараснување на рани.
 4. Етерични масла се лекови врз основа на elecampane одличен антисептик.
 5. Елементи во трагови се корисни за нервниот систем, елиминирање на токсини, помагаат во одржувањето на нормалната рамнотежа на водата, да учествуваат во развојот на хемоглобинот.

Карактеристики на примена на коренот elecampane

Од elecampane корен може да се готви речиси било каков лек. Повеќето од рецепти не се комплицирани и може да се подготви дома.

Мелем врз основа на Elecampane - одлична превентивна алатка, го зајакнува имунолошкиот систем:

 1. За подготовка на соодветни и суво, и свеж корен. Тие треба да се варат за дваесет минути.
 2. Потоа вирус супа и се меша со шеќер и сок од јаболко.
 3. Добиената течност да се излади и се пие три пати на ден пред јадење за три лажици. Да продолжат да добиваат месечна се препорачува.

Тинктура на коренот Elecampane ќе помогне да се ослободи дури и на повеќето тешка болка во стомакот:

 1. Да ја подготви лажица корени треба да се прелива половина литар вотка. Подготвени средства добива жолтеникава нијанса.
 2. Пијат ракија препорачува четири пати на ден за дваесетина капки.


elecampane прав најчесто се пропишани за проблеми со дигестивниот тракт. Прифатени треба во два пати на ден пред јадење.

Супа е елегантен диуретици. Пијалак корен elecampane како што треба, повеќе вода што врие. Во овој долг не може да се вари на фабриката, тоа ќе доведе до губење на поголемиот дел од корисните својства.

Лушпа од elecampane да направите облоги за да им помогне со sprains.

Средства врз основа на elecampane помогне да се справат со болна менструација. Во фабриката се користи како превентивна предвремено породување.

Elecampane корен кашлица

Тоа им помага на elecampane корен и кашлица:

 1. За да се подготви соодветна потреба дрога лажица сушени root за да се пополни една четвртина од еден литар ладна вода.
 2. Алатот треба да седат за осум часа, по што треба да се декантира.
 3. Се пред јадење четири пати на ден.

Како и со било кој лек, од elecampane корен, постојат голем број на контраиндикации. Се користи во постројка за третман не може да биде, на луѓето кои страдаат од болести на бубрезите. Штетен нард и акутна срцева слабост. Некои видови на цвеќе што не може да се пие за време на бременоста.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Нард - лековити својства и контраиндикацииНард - лековити својства и контраиндикации
Глуварче коренГлуварче корен
Коренот на wheatgrass - лековити својства и контраиндикацииКоренот на wheatgrass - лековити својства и контраиндикации
Врба-билка ред?Врба-билка ред?
Трева Chickweed - терапевтски својстваТрева Chickweed - терапевтски својства
Кликавче - лековити својстваКликавче - лековити својства
Глуварче корен - примена во медицинатаГлуварче корен - примена во медицината
Meadowsweet - применаMeadowsweet - примена
Comfrey - применаComfrey - примена
Смил - лековити својстваСмил - лековити својства