LadyVu.com

Elecampane корен - корисни својства и контраиндикации

elfwort

- заедничка билка која се повеќе се најде на шумските рабови, брегот реки, полиња и ливади. Тоа може лесно да се идентификува со светла жолти цветови со голем центар и долги тенки ливчиња кои цветаат од средината на летото. На лековитите својства на ова растение, главно концентрирани во подземен дел, препознава, не само од страна на луѓето, но, исто така, традиционалната медицина. Исто така, врз основа на суровини elecampane произведени лекови во форма на таблета. Дозволете ни да се разгледа она што се корисни својства и контраиндикации корен elecampane.

составот и терапевтски својства elecampane Коренот

хемискиот состав на подземен дел на односниот растенијата претставено со следнава супстанции:

 • сапонини;
 • алкалоиди;
 • инулин;
 • органски киселини;
 • фолна киселина;
 • Витамин Е;
 • смоли;
 • етерично масло и така натаму.

Како збир на компоненти обезбедува прилично широк спектар на корисни својства elecampane корен, главната се:

 • антисептик;
 • анти-воспалителни;
 • експлоататорски;
 • диуретици;
 • експекторанси;
 • болка relievers;
 • antispasmodic;
 • krovoochistitelnoe;
 • антипаразитски и други.


(. Инфузии, decoctions, масти и така натаму) Elecampane корен, од кои терапевтски агенс е произведен за внатрешна и надворешна апликација може да се користи за третман на следните патологии:

 • гастроинтестинални заболувања;
 • респираторни заболувања;
 • настинка;
 • стоматитис;
 • нефролитијаза;
 • нередовна менструација;
 • дијабетес;
 • ишијас;
 • ревматизам;
 • хемороиди;
 • гихт;
 • дерматитис;
 • врие итн

Контраиндикации elecampane корен

И покрај изобилството на лековитите својства elecampane корен, тој има многу контраиндикации. Одбива капацитети за третман врз основа на тоа треба да биде:

 • бременост;
 • доење;
 • болести на бубрезите во акутната фаза;
 • кардиоваскуларни болести;
 • гастритис со висока киселост;
 • влошување на пептичен улцер;
 • хипотензија.

Исто така, третман на коренот elecampane треба да се пресели во деновите на менструација.

Бербата elecampane корен

Корените на elecampane се препорачува да се соберат во периодот од август до септември, или рана пролет. Ископа корени треба да бидат темелно се тресат земјата, да се исплакнат со ладна вода, се сече на парчиња со должина од околу 10 см Сува со суровини и материјали потребни за неколку дена на отворено, а потоа -. Топло (во машина за сушење, рерна).

Видео: Taraxacum officinale (руски цикорија). Својства, контраиндикации, составот на корените и цвеќе

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Нард - лековити својства и контраиндикацииНард - лековити својства и контраиндикации
Каучот - лековити својства и контраиндикацииКаучот - лековити својства и контраиндикации
Марин корен - лековити својства и контраиндикацииМарин корен - лековити својства и контраиндикации
Calamus корен - лековити својства и контраиндикацииCalamus корен - лековити својства и контраиндикации
Goldenrod - корисни својства и контраиндикацииGoldenrod - корисни својства и контраиндикации
Валеријана корен - лековити својства и контраиндикацииВалеријана корен - лековити својства и контраиндикации
Коренот на wheatgrass - лековити својства и контраиндикацииКоренот на wheatgrass - лековити својства и контраиндикации
Иван чај - контраиндикацииИван чај - контраиндикации
Вечерна - лековити својства и контраиндикацииВечерна - лековити својства и контраиндикации
Цикорија - корисни својстваЦикорија - корисни својства
» » » Elecampane корен - корисни својства и контраиндикации