LadyVu.com

Болки во вагината после секс

болки во вагината после сексНа прашањето зошто после секс болки во вагината, гинеколози често може да слушнат за време на приемот. Всушност, причините за ова може да биде многу. Ајде да се обидеме да се идентификуваат најчестите од нив.

Зошто боли вагината после секс?

Во оние случаи каде болката по сексуални односи се случи само на едната страна од стомакот, можно е да се претпостави како прекршување како јајниците циста. Оваа болест се карактеризира со појава на тумори и е често придружена со болка во текот на менструалниот циклус. Во случаи кога циста е функционален потекло, често исчезнува сама од себе. Како резултат на тоа, по 2-3 менструални циклуси, вагината веќе не е болно по секс.

Најчеста причина за болка во вагината после часови се: љубовта сексуално преносливи болести и воспаление на репродуктивните органи. Меѓу таквите прекршоци треба да бидат распределени сифилис, гонореја.

Тоа е исто така вреди да се напомене дека понекогаш болка во вагината после секс може да биде предизвикана од цервицитис. Така болки предизвикани од контакт со вратот на пенисот во длабока воведување на машкиот полов орган.Ако жената после секс болка во мускулите на вагината, тоа може да се зборува за феноменот на лепило процеси во репродуктивните органи. Со таква повреда на сексуалниот партнер жената вели дека воведувањето на пенисот му нешто за да се спречи, како да постои некој вид на бариера.

Во некои случаи, болката по сексуалниот однос во вагината може да се должи на недоволната подмачкување на женското тело. Во исто време, заедно со болката на жената често се забележува појава на црвенило на самите вагиналните ѕидови - тие стануваат светло црвена боја.

Што ако на болки во вагината после секс?

зошто вагината после секс болиКога овие симптоми не треба да се измачува со нагаѓања, како да се оди на лекар што е можно поскоро. Всушност, како што може да се види од погоре, може да се постави за причините за ваквите појави.

Со цел да се привремено олеснување на нивното страдање, жена, пред да се сврти на лекар, може да се земе лекови против болки или antispasmodic лекови како Не-бањата, папаверин, аналгин. Сепак, да се одложи посетата на лекар не е потребно, бидејќи толку побрзо ќе се открие причината, толку побрзо ќе се даде третман, по што, една жена ги заборавиме сите за овие непријатни појави како што се болка во вагината после сексуалниот однос.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Воздух од вагинатаВоздух од вагината
Непријатност во вагинатаНепријатност во вагината
Болки во долниот дел на стомакот по сексуалниот односБолки во долниот дел на стомакот по сексуалниот однос
Распределба по полРаспределба по пол
Малку вагинатаМалку вагината
Зошто боли јајниците?Зошто боли јајниците?
Секс после породувањетоСекс после породувањето
Потечени усниПотечени усни
Зошто не можам да имам секс после породувањето?Зошто не можам да имам секс после породувањето?
После секс болки во стомакПосле секс болки во стомак
» » » Болки во вагината после секс