LadyVu.com

Болки во вагината

болки во вагинатаПовеќето жени, кога тие имаат болки во вагината не се брза да се аплицира за medkonsultatsiey, надевајќи се дека болката ќе исчезне по кратко време на сопствените. Сепак, ваквиот став кон нивното здравје е полн со развој на сериозни гинеколошки болести.

Впрочем, во повеќето случаи, овој феномен е само знак на повредата. Да го земеме еден одблизу на ситуацијата и да се обиде да дознаам зошто жените болки во вагината.

Во некои случаи, болката во вагината - знак на болест?

Да започне со тоа треба да се напомене дека болката во репродуктивен орган обично се класифицираат според времетраење:

  • постојана;
  • периодични;
  • еден-време;
  • рекурентна болка.

Во овој случај, многу интензитетот на болката може да варира од блага непријатност во вагината, до тешка акутна, болни сензации.

Како по правило, прободување болка забележани во воспалителни болести на природата (вулвата, ендометритис). Цртеж болка во вагината обично откриваат повреда како пролапс на вагината ѕидови или промена на позицијата на матката (непотполна матката пролапс на телото), но, исто така, може да се забележи во абнормалности и болести на репродуктивните органи, лузни лепило процеси. Со сите овие прекршувања на болка кај жената директно во внатрешноста на вагината.

Во некои ситуации, болна сензација во вагината не е поврзан со болест?Така, често од страна на жените за време на бременоста, може да се слушне дека тие имаат болки во вагината. Во такви ситуации, како по правило, како на непријатноста предизвикана од претерано напнувајќи на лигаменти апарат карлицата, како резултат на зголемување на големината на фетусот.

Ако зборуваме директно за тоа зошто болки во вагината за време на менструацијата, треба да се напомене дека во овој период на болката предизвикана од вклучување на мускулниот слој на телото во движењата на контрактилен кои се забележани во миометриумот на матката. Ова е начинот на матката шуплина чисти својата од менструалната крв и честички на ендометриумот.

Исто така треба да се напомене дека болката може да биде директно поврзани со сексуалниот однос. Често, жените се заинтересирани за гинеколог за тоа зошто тие имаат во текот или после секс болки во вагината.

болки во вагинатаВо првиот случај, болката може да биде предизвикана од неточни на дејствија од страна на партнерот. Ако непријатност се појавува веднаш по правење на љубовта, можеби вагината на жената е мала или постои воспаление на репродуктивниот систем. Покрај тоа, остра болка речиси веднаш по сексуалниот однос, која е придружена од страна на притисок на ректумот и повреда на општата благосостојба, може да биде знак за прекин на јајниците ткиво.

Ако жената има воспаление на вагината кога возбудени, и на самиот почеток на сексуален контакт, што може да укажува на несоодветна секреција на мукозните мембрани подмачкување.

Видео: нанесуваат на вагината

Видео: Вистината за вагината. Она што е важно да знаете за вашето тело

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Спречување на вагината dysbiosisСпречување на вагината dysbiosis
Чешање и печење во вагинатаЧешање и печење во вагината
Чешање на вагинатаЧешање на вагината
Вагинална атрезијаВагинална атрезија
Воздух од вагинатаВоздух од вагината
Болести на вагинатаБолести на вагината
Матката пролапс - СимптомиМатката пролапс - Симптоми
Вагинален анатомијаВагинален анатомија
Непријатност во вагинатаНепријатност во вагината
Водата од вагинатаВодата од вагината
» » » Болки во вагината