LadyVu.com

Болка во вагината

Болка во вагината

Ние често се игнорира мал, ни се чини лошо. На пример, болка во вагината, кои се обрне внимание на тоа? Ако се појават такви чувства во текот на бременоста или болка во вагината за време на сексот се појави, а потоа, се разбира, на лекар, апелираме. Но, ако Досаѓање болка во вагината се случи за време на менструацијата или пред нив, контактот е често се смета за нормално. Но, ако болката станува тешка, а потоа ги дави tabletochku и да заборави до следниот пат. Но, овој пристап е основа во право, болка во стомакот може да укажува на сериозна болест.

Причините за појава на болка во вагинатаБолки или намалување на болка во вагината може да се случи поради различни причини, и да се утврди не секогаш своите лесно. Затоа, овие симптоми се сериозна закана за жените, а со тоа и да го одложи третман на лекар и третманот на болка во вагината не треба да биде. Тука се најверојатно причините:

  1. Ако болката во вагината се случува за време на бременоста, најверојатно, причина е присуството на различни инфекции, кои се предизвикувачки агенси на болести како што генитален херпес, кандида и други. Во овој случај, ткивото во областа во најмала триење повреден, па болка и печење во вагината се забележани во за време на сексот и при мокрење.
  2. Причината за прободување болка во вагината после секс често се воспалителни процеси во женски генитални органи. Често овие процеси се развива во постпарталниот период се должи на намален имунитет, промени во анатомијата на карличните органи, зголемување на оптоварувањето (психолошки и физички).
  3. Често причина за болка во вагината постојат повреди во оваа област, или хируршка интервенција за време на породувањето. Може да има воспалителни процеси во зглобовите на надредениот по операцијата. Како резултат на тоа, циркулацијата е нарушена, и таму се болни сензации.
  4. Во бременоста, лигаментите кои ја поддржуваат матката, ослабени, и за време на испорака на нивните прекин може да се случи. Во овој случај, болката ќе се почувствува во пределот на стомакот, со воведувањето на пенисот во вагината.
  5. Болка во вагината, особено за време на сексуален контакт може да се случи поради недоволно подмачкување, а како резултат на сувост на вагината. Својот изглед може да се должи на почетокот на менопаузата, хормонални неуспех кај жените, алергиска реакција на контрацепција и други фактори.
  6. Причина за болка во вагината може да стане дел од психолошки проблеми. Како што се непријатни спомени на сексуалниот чин, во пресрет на болка од сексуален контакт. Како резултат на тоа, една жена не може да се релаксираат, подмачкување на вагината не е доволно, па оттука и повреди мукоза и болка за време на сексуален однос, а по него.
  7. Исто така, остра болка во вагината за време на сексуалниот однос може да се случи кога вагинизмус - присилното контракција на вагиналните мускули. Причините за овој проблем може да биде, и физиолошки и психолошки.

Тешка болка во вагината - што да правам?

Како што можете да видите, на причини за болка во вагината може да биде многу различни, па затоа ги најдат себе си и да се ослободи од ова зло ќе биде речиси невозможно. Ова значи дека е потребен пристап до лекар за да се утврди причината и да започне лекување. Во своето отсуство, болеста ќе напредува, отежнувачки здравствена состојба, кои ќе имаат влијание врз времетраењето на процесот на лекување, како и на шансите за зачнување и нормална бременост. Само-лекување е неприфатливо, и ако не сакате да го користите народни лекови, го стори тоа само по консултација со специјалист.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Болка за време на бременост: во стомакот, на левата странаБолка за време на бременост: во стомакот, на левата страна
Чешање и печење во вагинатаЧешање и печење во вагината
Чешање на вагинатаЧешање на вагината
Болести на вагинатаБолести на вагината
Пецкање во грлото на маткатаПецкање во грлото на матката
Непријатност во вагинатаНепријатност во вагината
Оток на уснитеОток на усните
Водата од вагинатаВодата од вагината
Зголемување на киселоста на вагинатаЗголемување на киселоста на вагината
Болка како менструација за време на бременостаБолка како менструација за време на бременоста
» » » Болка во вагината