LadyVu.com

На течноста од вагината

вагиналната течност

Дури и здрави жени кои се соочуваат со појавата на течноста од гениталиите. И ако вагината е доделен јасна течност во мали количини, без остри и непријатни мириси и нечистотии, тоа е сосема нормално резултат на функционирањето на половите органи.

Причини за течност од вагината

Во вагината, на грлото на матката се бројни жлезди. Како резултат на нивната секреција и вагинален исцедок се формираат. Функционирањето на жлезди кои го контролираат нивото на хормони. Затоа, износот и конзистентноста на испуштаат течност реагира на хормоналните промени во зависност од денот на менструалниот циклус. Зголемување на износот на течност од вагината за време на бременоста се должи на зголемување на нивото на половите хормони.Било какви промени во карактеристиките на вагиналната течност укажува на присуство на болести на репродуктивниот систем. Тоа може да биде:

промена на бојата во вагиналниот исцедок

Откако сфати зошто вагиналната течност е пуштен на слобода, ќе се разбере најчесто се среќаваат промени.

  1. На пример бела течност од вагината - е знак на инфективни заболувања. Особено ако дебели избор и имаат карактеристичен кисело мирис.
  2. Жолта или изолација со зеленкаста нијанса поради голема содржина на леукоцитите. Оваа ситуација се случува во болести предизвикани од бактериска инфекција.
  3. Течноста станува Браун се должи на падот на крвните клетки се меша со вагиналната слуз. Кафеава течност од вагината може да се забележи во okolomenstrualny период. Причината за ваквата боја селекции може да биде хронична ендометриоза, ендометритисот, и.
  4. Појавата на розова течност од вагината предизвикана од мала крв. изолација на течност од вагинатаА слична шемата на е забележано во мали повреди на вагиналната слузница, со podkravlivayuschey ерозија на грлото на матката. А исто така и како талози не се абнормални во овулација.
  5. Крварење полип или тумор формирање може да биде причина на розова или кафеав исцедок.

Ако течноста вагинален исцедок ќе се промени своите карактеристики, треба веднаш да се дојде до прием на гинеколог. Ова ќе ви овозможи време да се дијагностицира состојбата на репродуктивниот систем и да се преземат мерки за отстранување на непријатни симптоми.

Видео: Девојчето со вагината бела течност течеше

Видео: Женскиот оргазам е ослободување од влакнести вагиналната течност

Видео: бела течност од вагината мастурбација

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вагинален анатомијаВагинален анатомија
Непријатност во вагинатаНепријатност во вагината
Покачени бели крвни клетки во тестПокачени бели крвни клетки во тест
Мукозните исцедок од вагинатаМукозните исцедок од вагината
Отстрани празнење пред менструацијатаОтстрани празнење пред менструацијата
Слуз од вагинатаСлуз од вагината
Водата од вагинатаВодата од вагината
Распределба по полРаспределба по пол
Структурата на вагинатаСтруктурата на вагината
Тоа изгледа како здрава вагина?Тоа изгледа како здрава вагина?
» » » На течноста од вагината