LadyVu.com

За стомачен танц ориентална музика

ориентален стомачен танц музика

Модерни ориентален танц стекнато огромна популарност низ целиот свет и се жив, шарени и живописни перформанси. Постојат повеќе од 50 видови на танц, од кои секоја бара посебна ориентална музика за стомачен танц.

Ваквите разлики се објаснува со фактот дека популарниот танц училиште во исто време 8: Египет, Тајланд, Аденскиот Залив, на турски, Јордан, Бутан, Пакистан и Боцвана. Во прилог на главната постојат многу помали. Сепак, препознавање на вистински светски доби само две - турската и египетската училишта. Тоа е нивните движења се во повеќето современи остварувања на ориентален танц.Ориентален танц стилови во најголем дел сега се мешаат. Сепак, врз основа на стилот распространети во говор, тоа е најдобро да се изберат соодветни песни за ориентален танц.

  1. Египетски стил. Тоа е изненадувачки опуштено, непотиснат танц кој вклучува активно движења на колковите, како и јасна изјава на рацете во едноставни комбинации. Танцот е препорачливо да го користите кимвали кои се убаво да enliven на презентацијата. Музика во такви стомачен танц треба доста динамична и брзо, е доста комплицирано. Таа е погодна за спектакуларни тресење колковите, кој е познат по е во насока на танцот.
  2. Турски стил. Ова е можеби повеќето жива, весела и пријатна на сите видови на ориентален танц. За некои тоа се чини дека премногу опуштено, но повеќе точно да го наречеме повеќе игрива. Формирање на таков проценка има влијание на голем број на танчери-nelegalok кој работел во Турција, всушност, не знам на традиционални турски танц. Всушност, овој танц не оди подалеку од она што е дозволено. Песни со такви стомачен танц е потребно за да го изберете активна, брзо, со убави мотиви и прилично остар транзиции.
  3. Либанската стил. Ова е можеби повеќето мазна и убава ориентален танц: тоа е доминирана од страна на доброто повлажна движења на рацете, телото е обично во исправен став и бедрото работа доста остро нагласени. Овој танц почесто вклучува претставување на високи потпетици. во овој стил ориентален танц танчерка обично се направи скромна, срамежлива личност, иако нивното тело е предмет на музика, но не ги почитуваат своите. Песна за ориенталниот танц треба да биде бавно, сензуална, егзотични и фасцинантен.
  4. Персискиот стил. Ако некогаш го посетат фестивалот на ориентален танц, ќе забележите дека танцот во Персискиот стил различен од останатите. Тоа е врвно грациозен танц движења на колковите и градите, кои се дополнети со прецизни движења на главата и рацете, кои изгледаат неверојатно импресивна. Ориентална музика за овој танц стомак треба непречено, погоден за движење, нежни движења.
  5. Арапски стил. Овој танц стил вклучува само домашните настапи како неговата земја - Саудиска под ориентален танц песнаАрабија, каде што шеријатскиот закон не може да се управува ноќни клубови и слични установи. Овој стил има свои посебни танц тресење на главата и косата која изгледа едноставно фасцинантен. Оваа музика е особено важно мирна ритамот на тапанот, кој ви овозможува да се направи движења не се премногу брзо, и промена на темпо како танц.

Стомачен танц да се изведуваат на сцена или, на пример, ориентален танц како подарок за свадба, тоа е најдобро да се изврши посебна инструментална музика. Ако имате наивен јавноста и домашна адреса, може да и ги собереш секоја модерна египетски или турски песна што мислите погодна.

Видео: Арапски денс музика

Видео: арапска музика за танц секси стомачен танц или стомачен танц Мароко

Видео: Источна и арапски музика и танц

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Танц рампа на телевизијаТанц рампа на телевизија
Широки ѕиври за ориентален танцШироки ѕиври за ориентален танц
Стомачен танц лекции за почетнициСтомачен танц лекции за почетници
Стомачен танц танц филозофијаСтомачен танц танц филозофија
Стомачен танц: она што може да се постигнеСтомачен танц: она што може да се постигне
Стомачен танц: гаранција за добро расположение и еманципацијаСтомачен танц: гаранција за добро расположение и еманципација
Стомачен танц за почетнициСтомачен танц за почетници
Танц фитнесТанц фитнес
Zumba: МузикаZumba: Музика
Стомачен танц за губење на тежинатаСтомачен танц за губење на тежината
» » » За стомачен танц ориентална музика