LadyVu.com

Маст за акни на лицето

маст за акни на лицето

Меѓу широк спектар на третмани за лицето акни масти се посебно наменети. Нивните фармаколошки ефекти е дека тие придонесуваат за решавање на причините за појава на акни и митесери. Маст против акни на лицето е длабоко продираат во кожата, го регулираат производството на себум, има антибактериски својства.

Причини за појава на акни на лицето

Причините поради кои на лицето на мозолчиња и акни на лицето неколку:

 • пубертетот во адолесценцијата, кога лојните жлезди на лицето почнуваат да работат, што предизвикува воспаление, појавата на акни и акни, тие често се појавуваат на челото, носот, брадата;
 • хормонални пореметувања во текот на бременоста и менопауза;
 • нарушувања на нервниот систем, често стрес;
 • проблеми во ендокриниот систем;
 • хормонални лекови за долго време;
 • намален имунитет;
 • Несоодветна постапките за хигиена, на пример, ако често во текот на денот да се мие лицето, кожата е премногу сува;
 • Нездравиот начин на исхрана на брашно и слатки исхрана во големи количини или оброци брза храна;
 • прекумерна употреба ултравиолетова светлина - на сонце или во солариум, а со тоа намалување на заштитата на телото од штетните бактерии;
 • присуство поткожното Мите Demodex;
 • прекумерна употреба на козметика, употребата на слабиот квалитет на козметика.

Листа на масти за акни и акни на лицето

Ние нудиме листа на достапни и ефикасни лекови во форма на масти кои се користат во борбата со лицето акни:

 1. Ihtiolovaya маст. Таа има остар специфичен мирис, но е многу добро влече гној, дезинфицира на оштетената кожа.
 2. Салицилна маст. Сегашниот состав салицилна киселина и вазелин. Таа предизвикува на лојните жлезди на кожата на лицето се врати во нормала, ја обновува оштетената кожа и ја спречува појавата на нови формации. Маст поседува кератолитички и антисептички својства.
 3. Сулфурна маст. Ако мозолчиња на лицето се гноен, оваа маст е најефикасна за отстранување на нив. Главната компонента на сулфур, па оттука и името. Таа има антимикробно и антиинфламаторно дејство и помага на кожата да се опорави од штета. Сулфурна маст помага да се ослободите од поткожните Мите Demodex.
 4. ретиноична маст содржи витамин А, добра нега на кожата, тоа не е досадно и го намалува манифестација на акни. Подготовка отстранува воспаление на кожата и пилинг имуномодулаторни ефекти, помага да се врати клетки на кожата.
 5. цинк маст го намалува воспалението, prisushivaet кожата од негативните надворешни влијанија.
 6. sintomitsinovaja маст Универзална антисептик, многу добро да помогне во лекувањето на гнојни акни, ги суши, ги отстранува чешање и воспаление, инфекција не се шири понатаму. Како дел на овој антибиотик хлорамфеникол и анестетик прокаин, и рицинусово масло.
 7. levomekol добро, кога пациентот за долго време страдаат од акни, со означена воспаление, помага при регенерација на клетките.


Постојат многу други масти за акни и blackheads на лицето:

 • Vishnevsky маст;
 • тетрациклин маст;
 • NM маст;
 • streptocidal маст;
 • eritromitsinovaya маст;
 • Baziron;
 • ацикловир;
 • Скинорен;
 • Kuriozin;
 • Metrogil.

Маст за поткожни акни на лицето

Маст за поткожни акни состојба да се намали воспалението и да се забрза зреењето на образованието. Поткожно или внатрешна акни маст од поткожни акни на лицетоТоа не изгледа како чир или акни. Прво, постојат печати под кожата, тогаш тие стануваат воспалени, Реден, со болки притисок. Стискаш не може да биде, во секој случај, како што тогаш може да остане лузна, и што е најважно, инфекцијата се шири на површината на кожата.

Најдобра масти од внатрешните акни се:

Видео: ihtiolovaya маст за акни на лицето

Видео: маст за акни на цената на лицето

Видео: Fucidinum маст за акни на лицето. Критика и стручно мислење. (Тестирано на себе)

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Акни на лицето - причините за зониАкни на лицето - причините за зони
Лек за акни на лицето за тинејџеритеЛек за акни на лицето за тинејџерите
Акни на лицето - причиниАкни на лицето - причини
Третман на акни на лицетоТретман на акни на лицето
Поткожно мозолчињаПоткожно мозолчиња
Катаралната дамки на лицето - ТретманКатаралната дамки на лицето - Третман
Поткожно мозолчиња на лицетоПоткожно мозолчиња на лицето
Како да се ослободите од поткожните акни на лицето?Како да се ослободите од поткожните акни на лицето?
Пилула за акни на лицетоПилула за акни на лицето
Внатрешна мозолчиња на лицето - причиниВнатрешна мозолчиња на лицето - причини
» » » Маст за акни на лицето