LadyVu.com

Сом во рерна

Сом во рерна

Сом - не е многу честа риба во нашата земја, иако има многу деликатна вкус и корисни својства. Тоа содржи голема количина на масни киселини, кои се од суштинско значење за човечкиот организам.

Ако сакате да риби, и сакате да пробате нешто ново, тогаш сом - тоа е токму она што ви треба. Тоа може да СРЈ, се вари, чорба, се пече, и покрај тоа е совршено во комбинација со сите остатоци. Печени сом, која рецепти избравме за вас, исто така одлична опција вкусни и хранливи јадења, готвење, кои нема да потрае долго.

Сом, печени во фолија

Ако ви треба страшно вечера за 15-20 минути, а ние ќе ги делат на рецепт, како да се готви сом во фолија со ориз.

состојки:

 • сом стек - 600 g;
 • домати - 2 парчиња;.
 • Сл - 200 g;
 • павлака - 1 лажица масло. лажица;
 • сирење - 75 g;
 • сол по вкус.

подготовка

Сварете го оризот додека готви. Леј тоа на фолија, ставете стек сом, малку сол. Домати сече прстени и место на риба, стави малку павлака и посипете сè со рендано сирење. Заврши на фолија, така што сок не тече надвор, и го стави на риба во рерна, загреана на 180 степени за 15-20 минути.

Сом рецепт во рерна

Подготовка на сом во рерна за овој рецепт, исто така, е потребно многу време и напор, но ќе го добиете најмногу тендер риба, која може да се јаде сам или со било кој зеленчук гарнир.

состојки:

 • сом - 500 g;
 • Кромид - 1 компјутер;.
 • лебни трошки - 3 лажици. лажици;
 • сол, мешавина од пет пиперки;
 • мајонез по вкус.

подготовка

миење риба, се стави во сад за печење, подмачкан, посипете со сол и црн пипер мешавина. Лак чисти, се сече на половина прстени и ќе ја постави на врвот на сом. подмачкувате со мајонез, чиј износ зависи од вашиот вкус. Посипете го садот со breadcrumbs и ставете ја во рерна.

Подготви риба на 200 степени за 20 минути до светло кафена боја.

Сом со компири во рернаЗа оние моменти кога ви е потребна целосна вкусна вечера, ние ќе ви покаже како да се готви сом во рерна со компири.

состојки:

 • сом - 600-700 g;
 • Компири - 1 кг;
 • кромид - 3-4 компјутер,.
 • сирење солидна - 150 g;
 • и мајонез сол по вкус.

подготовка

Сом сече на мали парчиња и ставете ги во сад за печење подмачкан со масло. Чиста компири, се сече на коцки, ставете половина од риба на врвот и се зачинува со сол. посипете го со кромид, сецкани semirings, а тој лежеше на врвот на вториот дел од компир.

подмачкувате темелно со мајонез и посипете со рендано сирење. Загрејте ја рерната на 180 степени и ставете го во вашиот оброк за половина час. Јадете сом, печени со компири во форма на топлина со свеж зеленчук.

Сом во тенџере

Овој рецепт - уште една верзија на брз и пополнување оброк, подготовката на кои ќе добиете веднаш, а главно јадење и гарнир.

состојки:

 • сом - 600 g;
 • Компири - 1 кг;
 • repchatyy- кромид 2-3 ЕЕЗ.;
 • моркови - 2 парчиња;.
 • сол, зачини по вкус;
 • растително масло;
 • мајонез по желба.

подготовка

Сом со компири во рерна

Сом чисти од кожата и коските и се сече на мали парчиња. Компири чисти и се сече на коцки. Со кромид и моркови, исто така, отстранување на кожата, ситно ги исецка и пржете во тава за 5-7 минути.

На дното на садот, истурете малку растително масло, се стави на првата риба, а потоа компири на врвот на парен зеленчук, додадете сол, зачини и малку вода или супа. Ако сакате, врвот се стави малку мајонез. Место на садови во загреана рерна на 180 степени, и на пареа, за 20-25 минути.

Ако ви се допаѓа овие јадења, ве советуваме и да се подготват јадења, како што се камбала во рерна и колеранг, печени во рерна - тие испаднат многу вкусна, и да ја задржат сите корисни својства.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се готви на пастрмка во фолија во печка?Како да се готви на пастрмка во фолија во печка?
Пробивам, печени во рернаПробивам, печени во рерна
Tilapia во рернаTilapia во рерна
Лосос бифтек во фолија во рернаЛосос бифтек во фолија во рерна
Како да се готви на вид треска во рерна?Како да се готви на вид треска во рерна?
Ослиќ во фолија во рернаОслиќ во фолија во рерна
Треска бифтек во рернаТреска бифтек во рерна
Риба печени со доматиРиба печени со домати
Вид треска во фолијаВид треска во фолија
Dorada печени во фолијаDorada печени во фолија