LadyVu.com

Кантарион масло Свети Јован

Кантарион масло Свети Јован

Козметички масло врз основа на кантарион е широко се користи од страна на оние кои сакаат на природни состојки во козметиката. Сепак, природни супстанции може да бидат ефикасни во различни степени, тоа зависи од фактот дека на телото му треба.

Употреба на кантарион масло Свети Јован

кантарион масло Свети Јован за кожата

кантарион масло Свети Јован често се користи како средство за кожата, бидејќи тоа е одличен ја зајакнува и moisturizes. Исто така, поради составот на маслото, тоа е нашироко се користи како природен лек за изгореници. Како дел од кантарион масло Свети Јован за долго време лекарите откриле корисни витамини Е и C. Тие помагаат да се зајакне имунолошкиот систем на кожата и ја зголемува еластичноста и забрзува регенерацијата на клетките. Ова масло содржи и anthraquinones и други биолошки активни супстанции.

кантарион масло Свети Јован за изгореници

Пред да одите сончање, тоа е потребно да се исчисти кожата со пилинг, а потоа се стави кантарион масло Свети Јован. Секое масло не е во можност да се заштити кожата од штетните УВ зраци, и затоа треба да се осигура дека времето за престој на сонце или во солариум е строго ограничен. Ако правилно се прилагоди прием сончање, благодарение на кантарион масло Свети Јован може да се добие убав чоколаден тен.

кантарион масло Свети Јован за лицеЗа мрсна и комбинирана кожа, ова масло може да се користи секојдневно како средство за заштита: тоа е доволно да се стави на памук рампа, а потоа отстранете ја шминката да го користите. Ако секојдневна употреба на нафтата не е прифатливо, тогаш тоа значи да придавам влогови и негуваат кожата можат да се вклучат во маската. На пример, за мрсна кожа е совршена зелена глина: што треба да се разреди со вода до кремаста државатакантарион масло Свети Јован за лице а потоа додадете неколку капки масло од кантарион Свети Јован, за да не се исуши на кожата.

Свети Јован кантарион масло за коса

Да се ​​зајакне кадрици користење неразреден масло ништо: се нанесуваат во коренот на косата, а потоа завиткани со фолија главата и пешкир. По 2 часа, главата треба да се мие со шампон. Ако маслото се нанесува на целата површина на косата, тогаш тие може да се најде лабава структура, па девојки со боја на косата е подобро да се откаже од идејата за зајакнување на целата површина на кадрици со ова масло.

кантарион масло Свети Јован во витилиго

Некои тврдат дека кантарион масло Свети Јован е во состојба да се излечи витилигоЗа ова се нанесуваат во кожата на ден пред спиење. Други луѓе се обидуваат да се ослободат од болеста, а не само со нафта, но, исто така, супа, ги разредување во еднакви пропорции и триење на смесата во кожата.

Видео: подготовка на нафта кантарион.

Видео: Рецепт за правење чај и масло од кантарион

Видео: кантарион

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Денот на Свети НиколаДенот на Свети Никола
Цревата колитис третман на народни лековиЦревата колитис третман на народни лекови
Зајакнување на непцатаЗајакнување на непцата
Кантарион чај - придобивките и штетитеКантарион чај - придобивките и штетите
Пиелонефритис - третман на народни лековиПиелонефритис - третман на народни лекови
Opisthorchiasis третман на народни лековиOpisthorchiasis третман на народни лекови
Кантарион - лековити својства и контраиндикацииКантарион - лековити својства и контраиндикации
Кантарион - лековити својстваКантарион - лековити својства
Денот на Свети Патрик - приказна празникДенот на Свети Патрик - приказна празник
Маска за сува кожаМаска за сува кожа
» » » Кантарион масло Свети Јован