LadyVu.com

Кога ќе се соберат кантарион?

кога да се соберат кантарион

Многу корисно, но многу комплицирани медицински растенија е жолт кантарион

. Таа расте во мали ленти на ливади, шумски рабови и clearings на, никогаш не се формира големи грмушки. За правилно работното парче и да се постигне вистински висок квалитет на растителни суровини, важно да се знае кога да се соберат кантарион. Покрај тоа, постојат неколку нијанси на неговата колекција, која треба да биде запаметен како почетник или искусен билкар.

Кога и како да се соберат на сува кантарион чај Свети Јован?

Naturopaths се препорачува да се собираат лековити растенија во цветни период на своите активности. Обично тоа е во јуни, јули и август, а во некои региони дури септември и октомври.

Додека собирање важно да се почитуваат одредени правила:

  1. Пребарај за растение само во чисти места. не треба да се користи кантарион патот Свети Јован.
  2. Отсечен од горниот дел на стебла на кои има зелени лисја, цутење на цвет, и малку пупки.
  3. Корен и груб терен на трева, вие не треба да боли. Оптималната висина на сечење стебла - до 30 см.


Веднаш по е потребно за собирање за да започнете сушење растенија, во спротивно ќе ја изгуби својата корисни својства:

  1. Iterate fitosyre.
  2. Распаѓаат стебла на хартија во еден слој.
  3. Оставете кантарион сува и заштитени од сонцето проветрена соба за 5 дена. Секој ден е потребно за да се поттикне трева.

Исто така растение е дозволено да се исуши во печка (на температура од 40 степени).

Кога кантарион соберат Свети Јован да се третираат?

Народни исцелители и билкари преферираат повеќе прецизен датум од оние споменати претходно.

Се верува дека на денот кога тоа е можно да се соберат кантарион, се совпаѓа со празникот Иван Kupala. Во тоа време (средината на јули) на растението достигнува максимална лекување и магични моќи, со оглед на тоа што објектот има највисок износ на активни состојки, етерични масла и витамини.

Видео: Лековити билки собирање и опис | липа, кантарион, смил

Видео: Кога да се соберат некои билки, како сушени билки.

Видео: Семејство Brovchenko. Кога правото да се собираат лековити билки.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Експекторанс билкиЕкспекторанс билки
Цревата колитис третман на народни лековиЦревата колитис третман на народни лекови
Кантарион чај - придобивките и штетитеКантарион чај - придобивките и штетите
При собирањето на бреза пупки?При собирањето на бреза пупки?
Пиелонефритис - третман на народни лековиПиелонефритис - третман на народни лекови
Кантарион масло Свети ЈованКантарион масло Свети Јован
Кантарион - лековити својства и контраиндикацииКантарион - лековити својства и контраиндикации
Кантарион - лековити својстваКантарион - лековити својства
Исоп - расте од семеИсоп - расте од семе
Кантарион - применаКантарион - примена
» » » Кога ќе се соберат кантарион?