LadyVu.com

Нард - лековити својства во Гинекологија

нард лековити својства во Гинекологија

Нард - е повеќегодишно растение со убава златно-жолти цветови. Таа расте во речиси цела Европа и Азија. И со античките исцелители знаеле за неговите лековити својства. Составот им овозможува на употреба на ова растение за лекување на многу болести. И најкорисен лековити својства elecampane во гинекологијата.

Кои болести им помага на ова растение?

  1. Многу гинеколошки проблеми може да се реши со помош на неговиот супа. Тоа е особено корисно во случај на повреда на менструалниот циклус. За да повикате некој месец, elecampane корен се добро смачкана и се вари 20 минути во водена бања. А чаша вода се лажица лажица прав, и по што врие се разредува со топла вода. Пијте на една четвртина чаша три пати на ден, но не повеќе од 2 недели.
  2. Многу корисно лушпа од elecampane или тинктура на неплодност. Пијте мора да биде за неколку голтки пред секој оброк. Нард помага на прилогот на ембрионот на ѕидот на матката, и, исто така, има позитивен ефект врз спермата активност, па пијат тоа не е само жени.
  3. А лушпа на elecampane кората се користи за болна менструација, воспаление на додатоци и матката пролапс.
  4. Многу ефикасна, ова растение на сите заболувања на кожата, па затоа се користи успешно во вагинитис, иритација и чешање.


Нард многу ретко се користи во текот на бременоста. Вие треба да го користите внимателно и под лекарски надзор, како што може да предизвика крварење. Инфузија на ова растение со мед и се користи како тоник за спречување на предвремено раѓање.

Оваа фабрика, која ја доби своето име од фразата "девет сили" може да ви помогне на многу проблеми. Но, вие треба да бидат запознаени со лековити својства и контраиндикации elecampane. Впрочем, тоа не може да се земе во кардиоваскуларните болести, гастритис, и не се препорачува за време на бременоста. Да не се надминува наведената доза и следете ги инструкциите лекарот.

Видео: Elecampane --- лекување на неплодност.

кантарион и нард билка Свети Јован за мажи: Видео

Видео: Медицински растенија. Elecampane / nula Hel nium

Видео: Медицински растенија. Нард тврд / Inula Aspera

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Agrimony - применаAgrimony - примена
Јоргованот - лековити својстваЈоргованот - лековити својства
Saxifrage - лековити својстваSaxifrage - лековити својства
Нард - лековити својства и контраиндикацииНард - лековити својства и контраиндикации
Глуварче коренГлуварче корен
Celandine билки - употреба во гинекологијаCelandine билки - употреба во гинекологија
Црвена четка - лековити својства и контраиндикацииЦрвена четка - лековити својства и контраиндикации
Риган - лековити својстваРиган - лековити својства
Goldenrod - корисни својства и контраиндикацииGoldenrod - корисни својства и контраиндикации
ДетелинаДетелина
» » » Нард - лековити својства во Гинекологија