LadyVu.com

Сом во тесто - рецепт

сом во рецепт тесто

Садови за сом се добиени вкусна и тендер. Телото на оваа риба има речиси и да нема коски, а таа е многу масти. Да се ​​подготват правилно дарот на морето, што треба да знаете некои тајни, или на друго место, ризикуваат желе риба во тава. Евтини сом доволно лабава структура, и дека не се урна за време на готвењето, тоа е потребно прво да се или да се вари во посолена вода и СРЈ или тесто. Во последната верзија и ние се запре и да ви кажам како да се готви вкусна сом риба во тесто. Патем, ако не знаете како да се направи тесто за риба

, тогаш можеме да ви кажам.


Готвење риба сом

состојки:

 • сом филети - 800 g;
 • Лимон - половина;
 • сол, црн пипер;
 • растително масло за пржење.

За тесто:

 • оброк - чаша;
 • вода - 100 ml;
 • Бело вино - 50 ml;
 • јајце - 1 компјутер,.
 • растително масло - 20 ml.

подготовкаСом филе ми, obsushivayut хартиена крпа, се тријам со мешавина на сол и бибер, а потоа посипете со сок од лимон и оставете ги да се маринираат минути на 20. После тоа, се сече на врските на парчиња. Ние се подготви тесто: протеини оградија од јајце и брзо движење во бујна пена. Во посебен сад измешајте брашно, вода, бело вино, жолчка од јајце и растително масло, малку prisalivaem. Откако добро се меша на маса, да додадете тепани белка од јајце и се меша нежно, така што нема да ја изгуби својата airiness. Исечени афион во тесто и се пржи во тава со растително масло и загреани од двете страни до светло кафена боја. Подготвени Погоди сом лежеше на хартиена крпа да вишокот на масти е нема.

Како да се готви сом во тесто?

состојки:

 • сом;
 • Јајца - 2 парчиња;.
 • Мајонез - 200 g;
 • брашно - 150 g;
 • Лук - 1 чешне;
 • како да се готви сом во тесто
 • соја сос.

подготовка

Сом сече на парчиња. Ние се подготви тесто: лук помина преку печатот, да додадете мајонез, јајца, брашно, соја сос, се меша добро, можете да дури и малку претепаа. Пополни како резултат на мешавина на риба и оставете да отстои половина час. Потоа секое парче е пржени пане растително масло, од една страна, а потоа се превртуваат, се прелива мешавина на бои, да се подготви на тивок оган под капакот затворен за околу 10 минути.

Таквите оброци може да биде вкусна закуска и служат, на пример, пржени каламари.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како вкусна риба СРЈ во тава?Како вкусна риба СРЈ во тава?
Рибини филети во тестоРибини филети во тесто
Како да СРЈ на скуша?Како да СРЈ на скуша?
Како да се готви риба во тесто?Како да се готви риба во тесто?
Пане ПолокПане Полок
Печена треска со кромидПечена треска со кромид
Вид треска во тестоВид треска во тесто
SurmulletSurmullet
Пане риба со мајонез - едноставен рецептПане риба со мајонез - едноставен рецепт
Ослиќ во тестоОслиќ во тесто
» » » Сом во тесто - рецепт