LadyVu.com

Differin - аналози

differin аналози

Еден од најпопуларните лекови се користат за лекување и превенција на појава на акни и комедони - Differin. Но, аналози на оваа дрога е исто така многу често се купи за борба против воспаление во слоеви на кожата, бидејќи тие не се помалку ефикасно да ги уништи акни

и чистење на каналите на лојните жлезди.

Аналоген Differin - Klenzit

Klenzit - евтини аналогни Differin. Како активна состојка, овие гелови содржат истите himsoedinenie - adapalene. Klenzit komedonoliticheskoy поседува анти-воспалителни активност и, според тоа, способни да:

 • нормализирање на процесот на кератинизација;
 • се намали интензитетот на воспалителниот процес во кожата;
 • спречи microcomedo;
 • чистење на каналите на лојните жлезди.

Klenzit користи само однадвор, но тоа е строго забрането да се применуваат на кожата, ако нејзиниот интегритет е оштетена. За да се елиминира акни гел па затоа е неопходно да се помине во текот на лекувањето, чие времетраење од 4 до 8 недели.

Да се ​​каже дека е подобро Klenzit или Differin е доста тешко, бидејќи разликата помеѓу овие лекови е само технологијата на производство и цената. Изборот е само за пациенти кои во случај на неуспех на една од лекови без страв да го замени со друг.

Аналоген Differin - BazironBaziron е аналоген на Differin гел, и покрај фактот дека составот на овие лекови е сосема поинаква. На главната активна состојка на овој агенс не е adapalene и пероксид, но тоа, исто така, има значајно антимикробна активност и нормализира формирање секреција во лојните жлезди. По неговата примена кожата е рамна, мазна и црвенило исчезнуваат.

За да дознаете дека тоа е подобро да се купи - или Differin Baziron, разговарајте со вашиот лекар, бидејќи лекот треба да бидат избрани врз основа на причината за појава на акни, бидејќи акција на воспалителни механизам на нивното фундаментално различно. Значи, Baziron идеален за оние кои немаат осип хормонални причини, односно се јавуваат против стрес, депресија, гастроинтестинални заболувања или несоодветна хигиена, поради тоа, уништување на бактериите, ги отстранува надворешната форма на акни. Differin Но, благодарение на активните супстанции во неговиот состав, и ефикасно да се третира акни и blackheads, кој се појави како резултат на хормонална нерамнотежа и неуспеси, бидејќи тоа го намалува производството на себум, го подобрува снабдувањето со кислород и го намалува бројот на скали во слој corneum.

Други ефективни аналози Differin

Многу луѓе, кога ќе се соочи со акни на кожата, погрешно веруваат дека наместо Differin може да користите било маст и гелови, кои имаат антимикробно дејство. Всушност, агенси кои се користат за лекување на акни, Скинорен на пример, не се секогаш аналогно Differin. Лекови кои припаѓаат на една farmogruppe со оваа дрога, и има приближно ист терапевтски ефект, во прилог на Baziron Klenzita и се сметаат само:

 • Videstim маст;
 • differin гел колеги
 • Effezel гел;
 • гел Izotreksin;
 • Ретиноична маст;
 • Radevit маст;
 • раствор Retasol;
 • Adapalene гел;
 • Adolat гел;
 • Adaklin крем.

Користете крем аналоген потребно за оние кои имаат многу тенка кожа, нежна и склони кон појава на алергиски реакции или иритации. Но аналоген гел Differin е најдобро да се користи за луѓе со доволно густа и мазна кожа. Но, тоа е најдобро да се избере лек со лекарот, врз основа на состојбата на кожата и интензитетот на ерупција. Значи, да се елиминираат на веројатноста за појава на црвенило, лупење, сувост, или печење.

Видео: АКНИ агентите за проблематична кожа

Видео: Klenzit или Скинорен? Што е подобро?

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Акни на лицето - третман во вашиот домАкни на лицето - третман во вашиот дом
Гел azelikГел azelik
Третман на акниТретман на акни
Акни - ТретманАкни - Третман
Гел regetsinГел regetsin
АкниАкни
Акни на грботАкни на грбот
Гел klindovitГел klindovit
Пилула за акни на лицетоПилула за акни на лицето
Чистење на лицето на козметикЧистење на лицето на козметик
» » » Differin - аналози