LadyVu.com

Гел azelik

azelik гел

Еден од најефикасните лекови за борба против проблеми со кожата е гел Azelik. Алатка ви помага за нормализирање на лојните жлезди, намалување на воспалението и да се забрза процесот на регенерација на клетките. Бактерицидно дејство промовира инхибиција од предизвикување на појавата на акни бактерии.

Што Azelik гел се користи?

Лекот може да се справи со неколку заеднички заболувања на кожата. Покрај тоа, гел ги отстранува маснотиите и помага во намалување на појавата на акни, тоа се користи за:

 • елиминира акни;
 • planarizing лице;
 • да се ослободиме од хиперпигментација;
 • отстранување на воспаление;
 • чистење загадена сега.

Поради дел од киселина гел Azelik омекнување и отстранување на стари епидермисот. Ова го прави можно да се забрза растот на нови клетки и да се постигне рамна површина и здрав тен.

Предноста на таква дрога е неговата ниска цена во споредба со други слични креми, како и отсуство на контраиндикации, освен се преосетливи индивидуални супстанции.

Гел Состав Azelik

Структурата на дрога гел има бела боја. Нејзиниот главната активна состојка е азелаична киселина, во една цевка која се содржани 15 грама.

Дополнителни супстанции вклучуваат:

 • дестилирана вода;
 • пропилен гликол;
 • бензоева киселина;
 • диметикон;
 • карбомер interpolymer;
 • натриум хидроксид;
 • метилпиролидон;
 • макрогол tsetostearat;
 • едетат динатриум.

Инструкции за гел AzelikПред нанесувањето на лицето гел треба да се мијат во вода или избрише со козметички чистење и исушени. А потоа стискаш на мала количина на гел (околу 25 mm) и се рамномерно распределени во кружни движења во текот на кожата. Користени средства два пати на ден.

Ефектот на гел за акни Azelik забележани еден месец по редовно прием. За да се постигне поголемо влијание треба да се прошири на курсот за уште неколку месеци.

Во првиот четиринаесет дена од осипот може да се појави кај пациенти, иритација, сувост на кожата и пилинг. Сепак, по понатамошен третман, овие симптоми ќе исчезнат. Може да се обидете да се намали зачестеноста на примена на еднаш дневно. Во означени иритација и црвенило употреба на лекот може да биде суспендиран за да се заврши заздравувањето на кожата. Потоа повторно да се продолжи со курсот. Ако нема подобрување по трет пат не се случи, тоа значи дека ја алатката не ви одговараат.

За да се намали ризикот од несакани ефекти потребно е да се придржувате кон следните правила:

 1. Избегне други производи за нега содржат киселина, може да доведе до изгореници.
 2. За време на третманот да придавам влогови на кожата.
 3. Одржување на лична хигиена, не ги допирајте лицето со рацете.
 4. Во текот на летото, по примена на гел треба и понатаму да се подмачкува на кожата од сонце.
 5. Ако користите алатките што треба да се биде внимателен, и во контакт со гел во очите, устата или носот, веднаш да се измијат со вода.

Azelik обично пропишани во комбинација со други лекови за борба против акни. Меѓутоа, за да го користат во комбинација со антибактериски лекови, без претходно одобрување од лекар не може.

Аналози на гел Azelik

Средство може да се замени со други лекови кои имаат слични активна супстанција. Најпопуларните е Скинорен azelik акни гелгел, но тоа е високата цена е поинаква. Друга замена Skinonorm одговара само за сопствениците на мрсна кожа. Вие исто така може да се погледне за такви средства како што се:

 • Акни-стоп;
 • Derm гел.

Слично во акција, но имаат различен состав се:

 • Klindes;
 • резорцинол;
 • Klenzit-C
 • Kuriozin.

Видео: Акни блог пост 4. Чекор акни. Новините се грижи.

Видео: Скинорен - што, како и на кого да се применуваат.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Салицилатите алкохол за акниСалицилатите алкохол за акни
Салицилна цинк паста за акниСалицилна цинк паста за акни
Differin - аналозиDifferin - аналози
Лек за акни на лицето за тинејџеритеЛек за акни на лицето за тинејџерите
Како да се аплицира акни салицилна киселина?Како да се аплицира акни салицилна киселина?
Третман на акниТретман на акни
Маст за акни на лицетоМаст за акни на лицето
Гел regetsinГел regetsin
Гел СкиноренГел Скинорен
Скинорен кремСкинорен крем