LadyVu.com

Лек за акни на лицето за тинејџерите

лек за акни на лицето за тинејџеритеСе верува дека околу 90% од тинејџерите се соочуваат со проблемот на акни. Грдата кожата намалува самодовербата, предизвикува изолација, само-сомнеж. Мајките треба да се размислува за тоа како да им помогне на вашето дете да се справат со проблемот.

Компоненти на средства од тинејџерски акни на лицето

Причина акни (или акни) може да биде многу фактори. Прво на сите, тоа е хормонални промени карактеристика на оваа возраст. Но, бидете сигурни да се разгледа исхрана, како и недостаток на витамини, како и прекумерната потрошувачка на солено, слатко, киселини, пржени влоши изгледот на кожата. Сепак, тоа е важно да се обрне внимание на хигиената на кожата - за жал, не сите момци се доволно темелно да се измие.Изборот на лекови за акни на лицето за тинејџерите треба да се учат на нивниот состав. Еве некои карактеристики кои можат да помогнат ефикасна борба против акни:

  • Цинк суши кожата;
  • салицилна киселина, како и azeloinovaya, да им помогне да се справат со воспаление;
  • ретиноиди не дозволуваат акни да се шири, се ослободат чешање;
  • екстракт од чајно дрво дезинфицира кожата;
  • Камфор е средство за дезинфекција.

Тоа е пожелно дека составот на лекот е алкохол.

Ефективни средства на адолесцент акни на лицето

Можете да го именува неколку лекови кои имаат работено и во борбата против акни:

  1. Скинорен. Достапни средства во форма на гел и крем, активната супстанција е азелаична киселина.
  2. Зенер. Во овој препарат присуство на цинк, што е голема помош за да се справат со акни. Исто така, има еритромицин, кој има антибактериски ефекти на микроорганизми кои предизвикуваат проблемот.
  3. Differin. Како дел од овој гел постои ретиноидни, која им помага да се намали воспалението да се избегне појавата на нови акни.
  4. Polisorb. Тоа е исто така еден од лекови за акни за тинејџерите, кои може да се види во аптека. Но, овој лек се зема преку уста. Тоа им помага на елиминирање на токсини, алергени, кои на крајот го подобрува изгледот на кожата.
  5. Klerasil. Оваа серија има за цел да обезбеди пакет на мерки за борба против акни. Средства не само помогне да се ослободи од акните, но, исто така, даваат превентивен ефект.

Видео: Како да се ослободите од акните на лицето дома? [Козметички акни на лицето]

Видео: Најдобар лек за акни. ТОП 5

Видео: анти-акни на лицето за тинејџерите

Видео: лекови за акни ЛИЦЕ ЗА ТИНЕЈЏЕРИ

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Салицилна цинк паста за акниСалицилна цинк паста за акни
Приходите од пост-акниПриходите од пост-акни
Третман на акни на лицетоТретман на акни на лицето
Маст за акни на лицетоМаст за акни на лицето
Акни на грбот и раменицитеАкни на грбот и рамениците
Како да се ослободите од пост-акни?Како да се ослободите од пост-акни?
Хормонални акниХормонални акни
Како да изберете крем за акни?Како да изберете крем за акни?
Јод акниЈод акни
Брзо отстранување на дамки на акниБрзо отстранување на дамки на акни
» » » Лек за акни на лицето за тинејџерите