LadyVu.com

Гел klindovit

klindovit гел

гел Klindovit

- е лек кој има анти-бактериски акција. Таа е наменета за надворешна употреба и има специфичен мирис. Овој лек, со кој да се уништи голем број на патогени микроорганизми во било која област на кожата.

Индикации и контраиндикации за употреба на гел

Како дел од гел Klindovit имаат антибиотик линкозамиди група. Овој лек е препишан проблеми со кожата, како што совршено се справува со третман:

 • Внатрешна и голем мозолчиња;
 • акни;
 • сите знаци на појава на акни.

По примената на кожата 1% гел Klindovit неговата активна состојка (клиндамицин фосфат) пропушта каналите на лојните жлезди. Тоа е зошто тоа е само неколку часа помага да се елиминираат воспаление внатре. Како помошни супстанции во гел е:

 • nipagine;
 • пропилен гликол;
 • карбомер;
 • натриум хидроксид.

Многу луѓе веруваат дека можете да го користите како превенција од заболувања на кожата. Но, за да се стори тоа е многу непожелно, бидејќи Klindovit - гел за акни. Во својата структура е доминирана од страна на антибиотик кој се бори посебно со овој проблем. Ова значи дека барањето за лекување и превенција на други болести голема мера може да се прошири кругот несакани ефекти.

Покрај тоа, Klindovit Гел не треба да се користи, ако:

 • улцеративен колитис;
 • Кронова болест;
 • Преосетливост на линкомицин или клиндамицин;
 • псевдомембранозен колитис.

Карактеристики на третман гел Klindovit

третман Klindovitom може да трае до шест месеци. го применуваат секојдневно, предизвикувајќи со тенок слој на кожа проблем. Пред употреба, кожата треба да биде чиста и сува со крпа. Ќе видите видливи резултати во 6-8 недели од терапијата.

Во текот на примената Klindovita да се запамети за мерки на претпазливост. Избегнувајте контакт на гел на мукозните мембрани, и по употреба, измијте ги темелно. Покрај тоа, тоа не е неопходно да се комбинираат третман со дополнителни Klindovitom земање антибиотици од групата на антагонисти.

аналози на Klindovita

Во овој момент на гел не Klindovit ослободени. Не е познато зошто тој бил отстранет од производството. Можеби неговото пуштање уште ќе се коригира, но тоа е кога имате проблеми со кожата, тоа е најдобро да го искористи своето аналози Klindovita. Овие се дискутира подолу средства.

Dalatsin ТОваа дрога има ист антибактериска активност брзо се намалува износот на кожата на слободни масни киселини и се елиминира акни. Произведени тој облик на гел, кој лесно се апсорбира и не остава мрсна сјај.

Zerkalin

Ако сте во потрага за, она што да го замени Klindovit, тоа е најдобра опција. Тоа е антибактериски лекови, врз основа на антибиотик клиндамицин. Тоа убива бактериите кои предизвикуваат акни воспаление толку брзо.

со Klenzit

Оваа комбинација на лекови за локален третман на акни и акни. Тоа вклучува, во прилог на клиндамицин, adapalene таму. Klenzit mtoit Без употреба за оние кои страдаат од егзема и дерматитис.

Klindatopгел за акни klindovit

Таа содржи антибиотик од групата на линкозамиди. Оваа дрога е достапен во форма на јасна гел по примена на кожата го спречува растот на бактериите, а исто така го намалува ослободувањето на масни киселини, што доведува до брза супресија на воспалителни процеси.

Klindes

Овој лек доаѓа во различни форми, но за да се справи со акни крем треба Klindes. Таа има бактериостатски акција во кратко време, но тоа не може да се користи во кршење на црниот дроб или бубрезите, како и бронхијална астма и мијастенија гравис.

Видео: Како да се излечи кожата акни? KamillaBeauty

Видео: стегајќи мозолчиња, blackheads видео

Видео: лек за акни на лицето на поевтини | лек за акни СОС место убиец цена

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Differin - аналозиDifferin - аналози
Гел azelikГел azelik
Третман на акниТретман на акни
Маст за акни на лицетоМаст за акни на лицето
Акни - ТретманАкни - Третман
Гел dalatsinГел dalatsin
Како да се справи со акни пред менструацијата?Како да се справи со акни пред менструацијата?
Мозолчињата на образите - причиниМозолчињата на образите - причини
Антибактериски мастАнтибактериски маст
Клиндамицин кремКлиндамицин крем