LadyVu.com

Јод акни

јод акни

акни

- таква непријатност, од кои, за жал, не е имун. Тие се појавуваат повеќе од одеднаш во повеќето неочекувани места. Да се ​​борат против нив, секој за долго време имаат свои тајни методи. Колку од нив биле во можност да се забележи, јод акни помага најдобро. Тоа е најстариот прифатлива и ефикасен метод за справување со непријатни воспаление. Како да го користите јод, и дали тоа е можно да се применува тоа, ние ќе кажам на.

Дали е можно да се мачкаат со јод акни?

Овој метод е познат по многу долго време. Јод за борба против акни се применува и во пронаоѓањето на специјални лекови никој не ни помислил на тоа. Главната предност на јод - на брза и ефикасна акција. Ние не треба да заборавиме на недостатоците - алатка не е за секого.

Прашањето е дали ќе може да изгори јод акни предизвикува многу спорови. Додека еден агент може да им помогне на другите по употребата на јод се соочува со проблеми посериозни отколку нормалниот акни. Улов е, тоа значи дека сува кожа, а сепак тоа е контраиндициран за оние кои страдаат од болест на тироидната жлезда. За среќа, со право на примена на непријатни последици може да биде лесно да се избегне.Во принцип, со примена на јод акни, може да се постигне позитивни резултати:

  1. Производот има кул дезинфекција ефект.
  2. Јодот е брзо ублажува воспалението поради моќна анти-бактериски акција.
  3. По примената на јод брзо отстранети црвенилото, кожата на проблематичните области се суши.

Како да го користите јод на акни на лицето?

Всушност, јод е погодна за сите типови на кожа. Главната работа - да го користите навреме. Во овој случај, уредот нема да биде во можност да им наштети, иако прилично силна сушење ефект.

  1. се применуваат јод Акнијод против акни на чиста и добро исушени кожата.
  2. Каутеризација е подобро да се користи памук. Лекување на болното место во неколку наврати. Обидете се да не се наштети на не-воспалени области на кожата да не се изгори.
  3. Најефективен јод помага во раните фази на воспаление кога судрат и црвенило само се појави.

За да проверите дали јод помага акни ќе се обидат poprizhigat воспаление во неколку дена. Ако ја алатката работи, резултатот ќе се забележи по неколку третмани. Ако било какви проблеми, изберете алтернативни средства - Baziron, на пример.

Идеално, се разбира на третман треба да трае пет дена. Самоубијам да стане нечувствителен јод акни треба не повеќе од еден пар на пати на ден.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Калиум перманганат од акниКалиум перманганат од акни
Салицилна маст акниСалицилна маст акни
Тетрациклини за акниТетрациклини за акни
Акни на носотАкни на носот
Приходите од пост-акниПриходите од пост-акни
Акни на храмовите - причинаАкни на храмовите - причина
Третман на акни на лицетоТретман на акни на лицето
Маст за акни на лицетоМаст за акни на лицето
Како да се отстрани дамките од акни?Како да се отстрани дамките од акни?
Зенер акниЗенер акни