LadyVu.com

Кантарион - лековити својства

примена кантарион

кантарион билка Свети Јован

Таа е позната уште од античките времиња за неговата способност да се излечи 99 болести. Од памтивек, нашите баби беа собрани и zasushivat цветаат жолт кантарион, а потоа и во есен и зима се направени од неговата чорби, чаеви, билни чаеви.

Најдобрата работа, зошто е тоа корисно растение има непривлечна име. Одговорот е едноставен: се безбедни за луѓето кантарион може да биде опасно за говеда, коњи, овци, како што тоа предизвикува животните силна токсични труење.

кантарион Свети Јован е корисно?

Лековити својства на Hypericum лежи во неговата висока содржина во цвеќиња и лисја на етерични масла, естри и молибден танини, аскорбинска киселина, и други смоли.

Кантарион, има лековити својства:

 • антибактериски;
 • болка;
 • антисептик;
 • диуретици;
 • заздравувањето на раните;
 • антидепресив;
 • жолчката;
 • антиревматски;
 • глисти.

Hypericum се користи надворешно или се зема орално, што е бланширан и подготвени чаеви, чаеви, чаеви. Сок од кантарион Свети Јован не е исушена, потребниот износ на течен екстракт од ова растение е многу тешко.

Како што се користи кантарион?

 1. А лушпа од кантарион користи за лекување на гастритис, камен на жолчка, како и колитис, циститис, или главоболка. Чорбата е подготвен во водена бања, кантарион Bay Свети Јован врие претходно. А лушпа од кантарион е исто така се користи за локална апликација за парчиња, модринки, впива тоа облоги. Бањата за децата додадете лушпа од Hypericum за третман на незаразните заболувања на кожата.
 2. Инфузија на кантарионот произведени во вода или алкохол и инсистираат од неколку часа до неколку дена. Популарни алкохолат и Hypericum, назначена со тоа, апликација вклучува облоги за мускулна болка, испирање во болести на грлото, вдишување, употреба во разредена форма со вода.
 3. кантарион за депресија Почнавме да се користи релативно неодамна. Специјално спроведени клинички студии потврдиле позитивен ефект на кантарион на човечкиот нервен систем. Кантарионот се користи за подготовка на некои лекови. За употреба во третманот на Hypericum депресија најдобро да се консултираат со специјалист.

кантарион сонцето свети Јован не се користи, туку токму спротивното - во примената на оваа народна лек не е препорачливо да остане долго во сонцето. кантарион ја зголемува чувствителноста на кожата на ултравиолетово зрачење, кое може да доведе до несакани изгореници.

Подготовка кантарион Свети Јован?кантарион може да се користат свежи или суви. Матични со лисја и inflorescences Hypericum земјата и се приготвува на температура во однос од 2-3 лажици на чаша вода (200 ml). Ако тревата се суши, тоа е доволно за да 1-1.5 лажици.

За подготовка на тинктури се користи сооднос 1: 7 или 1:10.

Контраиндикации за употреба на Hypericum

Кантарион - билка која има контраиндикации. И покрај сите нејзини корисни својства,Лушпа од кантарион Hypericum има слаби токсичност. Долготрајната употреба на инфузии, decoctions, чаеви од Hypericum може да предизвика горчлив вкус во устата, па дури и било какви непријатности во црниот дроб.

кантарион не се препорачува кога се користи срцева лекови и антикоагуланти. Се верува дека кантарионот го намалува ефектот на овие таблети брзо се излачува од телото.

Луѓето со чувствителна кожа на сонце треба да се користи со претпазливост кај кантарион во текот на летото. Како што тоа може да го подобри можноста за тешки изгореници.

кантарион не се препорачува за време на бременоста и доењето.

Видео: кантарион (трева) - МИНЕРАЛНИ својствата и примената, чај за лекување на депресија

Видео: кантарион придобивките и штетите Свети Јован | контраиндикации кантарион Свети Јован, корисни својства Свети Јован од кантарион е корисно

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кантарион чај - придобивките и штетитеКантарион чај - придобивките и штетите
Пиелонефритис - третман на народни лековиПиелонефритис - третман на народни лекови
Opisthorchiasis третман на народни лековиOpisthorchiasis третман на народни лекови
Врба-билка лековити својства и контраиндикацииВрба-билка лековити својства и контраиндикации
Кантарион масло Свети ЈованКантарион масло Свети Јован
Кантарион - лековити својства и контраиндикацииКантарион - лековити својства и контраиндикации
Монашкиот чај на дијабетесМонашкиот чај на дијабетес
Чај Мајчина душица - корисни својстваЧај Мајчина душица - корисни својства
Кантарион - применаКантарион - примена
Нард - лековити својства во ГинекологијаНард - лековити својства во Гинекологија
» » » Кантарион - лековити својства