LadyVu.com

Кантарион - лековити својства и контраиндикации

Кантарион лековити својства и контраиндикации

жолт кантарион

- тревни повеќегодишни растенија кои се наоѓаат речиси насекаде во ливади, шумски рабови и ливади, речни долини. Кантарион цвета жолта, собрани во paniculate inflorescences цвеќиња. Тој има специфичен мирис - малку курва, но пријатно.

Во старите денови луѓето во кантарион се сметаше за еден магичен растение, способен да изгонуваат зли духови, заштита од вештерки и духови. И неговото име беше дадена поради фактот дека е токсичен за животни и ги направам болно феномени.

Составот и корисни својства на кантарионот

Денес ова растение е ценет во народната и научната медицина, различни лекови се изработени врз основа на него. Меѓу многуте корисни за хемиски супстанци човечкото тело содржани во кантарион Свети Јован, може да се идентификува:

 • етерични масла;
 • хиперицин;
 • танини;
 • терпени;
 • холин;
 • каротин;
 • Витамини Е, P, PP, C;
 • различни макро и микроелементи.

Фабриката е во состојба да ги обезбеди следните корисни ефекти:

 • антимикробна;
 • анти-воспалителни;
 • антидепресив;
 • astringent;
 • antispasmodic;
 • hemostatic;
 • диуретик;
 • choleretic;
 • ресторативна и сор.

Кантарионот е ефикасен во дијабетес, чиреви, алергии и кожни болести. Ова растение е често се користи за лекување на разни болести на гастроинтестиналниот тракт, црниот дроб, бубрежни и жолчни патишта:

 • колитис;
 • гастритис;
 • ентеритис;
 • хепатитис;
 • холециститис;
 • дијареа;
 • гасови;
 • билијарна дискинезија, итн

Врз основа на Hypericum произведуваат лекови за лекување на депресивни состојби и невропсихијатриски заболувања.

Кантарион - штетни несакани ефекти и контраиндикацииИ покрај бројните, потврди научно лековитите својства на кантарионот, едно растение има многу контраиндикации и може да му наштети на телото доколку се користи правилно. Па земајќи кантарион подготовки Свети Јован треба да бидат претпазливи, и само на сведочењето на дозвола на лекар.

Hypericum не може да се користи за долго време, бидејќи растение има слаба токсичен ефект. Неговиот Продолжена доза може да предизвика горчлив вкус во устата, непријатност во областа на црниот дроб.

Hypericum предозирање може да предизвика несакани ефекти како што се болки и грчеви во епигастрична регионот, слични на симптомите акутен гастритис, како и главоболки, гадење, повраќање.

На употреба на кантарион подготовки Свети Јован треба да се избегне престојуваат во директна сончева светлина, да се откажат тен. Ова се должи на фактот дека фабриката зголемува фотосензитивност - кожата чувствителност на УВ светлина.

Треба да се биде многу внимателен кога се користи кантарион, заедно со други лекови. Прво на сите, ова се однесува на имуносупресивни лекови, антидепресиви, антибиотици, срцето лекови и контрацептивни средства. Hypericum забрзува отстранувањето на лекови од телото, намалување на нивните терапевтски ефект и ќе доведе до несакани последици. Постојат случаи кога неконтролирано апликација значи врз основа на Hypericum доведе до отфрлање на трансплантиран орган, контраиндикации кантарион Свети Јованза развој на серотонински синдром.

Имајте на ум дека Hypericum придонесе за висок крвен притисок и стеснување на крвните садови кои го зголемуваат нивото на хормонот тестостерон. кантарион не треба да се земаат со алкохол, силен чај и кафе.

кантарион Контраиндикации билка Свети Јован се:

 • бременост и доење;
 • зголемена чувствителност на сончева светлина;
 • хипертензија;
 • треска;
 • свој начин на размислување.

Видео: билката кантарион лековити својства и контраиндикациите за жените и мажите (фотографии видео)

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Бозел - корисни својстваБозел - корисни својства
Риган - лековити својстваРиган - лековити својства
Иван чај - контраиндикацииИван чај - контраиндикации
Кантарион масло Свети ЈованКантарион масло Свети Јован
ДетелинаДетелина
Кантарион - лековити својстваКантарион - лековити својства
HEMLOCK - лековити својства и контраиндикацииHEMLOCK - лековити својства и контраиндикации
Масло meadowsweetМасло meadowsweet
Кантарион - применаКантарион - примена
Бозел - корисни својства и контраиндикацииБозел - корисни својства и контраиндикации
» » » Кантарион - лековити својства и контраиндикации