LadyVu.com

Крвта од уво

крв од ушите

Секое крварење покажуваат оштетување на интегритетот на големи или мали крвни садови. Овие симптоми често се плашат луѓето и да им служи како изговор за итно лекување во болница. Ова е особено точно тела кои неприродна појава на изјави особина. На пример, крвта која тече од уво - релативно ретка состојба од орган не вклучува мукозните мембрани со голем број на капилари. Постои само на ушниот канал и тапанчето.

Можни причини празнење на крв од ушите

Најчесто се смета за феномен се случува поради повреда на интегритетот на кожата во ушниот канал кога ушите процедура на чистење. Типично, ваквите гребнатини или мали рани се формираат само на кожата и не бараат лекарска помош. Доволно да се справи штета антисептик решение.

Други причини зошто ушната крварење:

  1. повреда на главата. Фрактури на коските на черепот е речиси секогаш се придружени со крварење, биолошкиот флуид можат да навлезат во ушниот канал.
  2. Перфорација (јаз) на тапанчето. Обично се јавува поради невнимателен чистење на увото остри предмети.
  3. Ненадејна притисок бранови. Опишан симптом карактеристика на хипертензија, понекогаш се забележани во нуркачи со брз натопи во вода.
  4. Полип. Обично причина за крварење станува силна зголемувањето на бројот на меките ткива, компресирање на ушен канал.
  5. Вриење. По стареење воспаление на руптура на фоликулите на косата, тоа подразбира гној со крв.
  6. Angioneuroma. Неоплазма е бенигна природа, развиена во сијалицата на југуларна вена, тоа е рапидно расте. Поради силен притисок врз ушен канал штета се случува.
  7. Кандидијаза. Квасец како габи, создавајќи големи колонии, да му наштети на кожата, предизвикувајќи испуштање на крв.
  8. Победи во уво. Таквите повреди придружени со прекин на малите крвни садови.
  9. Заразни miringit. На патологија е воспаление на тимпаничната мембрана со следните формирање на блистер исполнет со гноен ексудат и згрутчување на крвта.
  10. Сквамозен карцином. Ова неоплазма - е малиген тумор кој влијае на епителот на ушниот канал.

Важно е да се напомене дека тоа е често е надвор од крварење на уво, со просечна гноен отитис. Оваа болест е придружена со дополнителни симптоми, овозможувајќи брзо да го идентификуваат - интензивна болка, треска, вртоглавица.

Што ако увото е крварење?Ако е во прашање има појавено против позадината на воспаление на средното уво или тапанчето, треба да се однесуваат на третманот на болеста што предизвика крварење. Ова не е само-себе пропишува антибиотици, како нивен прием во случај на габична инфекција ќе доведе до влошување на болеста и подобрување на симптомите на болеста.

Во случаите кога се јавува крварење како резултат на која било траума на главата или уво веднаш треба да се јавите на прва помош.

Неоплазми во ушното тапанче или во ушниот канал, важно е прво да се провери со онколог за да се утврди нивната природа (бенигни или малигни). Тогаш ќе треба да ја посетите хирург за понатамошна подготовка на план за лекување, методи за избор или отстраните изгради-up отворање.

На истекот на крвта како резултат на промените ненадејна притисок потребно што е можно поскоро да се врати во својата нормална вредност. Висок крвен притисок, пожелно е да се постојано следење на нивното здравје, избегнување на притисок бранови и хипертензивни кризи.

Видео: Карфиол одводот уво

Видео: Vykachevayut крв од ушите 😷😱

Видео: Знаци на вишокот hromosommy лице ...

Видео: [MBN: 16.10] Бијонсе врши во Њујорк со свој холограм

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Уво капки кога уво метежУво капки кога уво метеж
Црвени крвни од анусот без болкаЦрвени крвни од анусот без болка
Го приклучокот во уво - СимптомиГо приклучокот во уво - Симптоми
Положи уво и бучава неговатаПоложи уво и бучава неговата
Како да се запре крварење?Како да се запре крварење?
Капки во ушитеКапки во ушите
Како да се исчисти ушите?Како да се исчисти ушите?
Приклучоци во ушитеПриклучоци во ушите
Чешање во ушите - причини, третманЧешање во ушите - причини, третман
Дете си ја почеша ушитеДете си ја почеша ушите