LadyVu.com

Го приклучокот во уво - Симптоми

приклучок со симптоми на уво

Дали воопшто некогаш се случи да ви е ова: ќе се разбудам наутро и одеднаш откривате дека ќе го слушнете на светот како нешто што не е толку добар? И ова се манифестира глувост во едно уво, и тоа не боли, а не црвена, и ќе знаат точно што да не може да направи ништо. Не грижете се, најверојатно, има акумулирано во ушниот церумен импакција, симптомите на која сме денес и ние ќе разговараме.

Приклучоци во ушите - причини

Но, пред да се справи со симптоми на уво приклучоци, ајде да видиме, кој е зошто тоа е генерално се формираат. Со себе, сулфур - физиолошки подмачкување на мукозните мембрани на уво. Таа има заштитна функција. Поради неговата слатка конзистентност, микробите се држат до тоа, не можат да навлезат длабоко во ушен канал, со што заштитата на сулфур нашите уши од разни болести. Покрај церумен - е природен лубрикант ушниот канал мукоза a. Но, ако сè е толку физиолошки, зошто сулфур во ушите понекогаш сообраќајниот метеж?

Главните причини за ова: 5, и тоа е она:

  1. Зголемување на вискозитетот ослободен сулфур уво. Што го одредува тоа е густина, уникатно тешко да се каже. Можеби недостаток на течности во телото, или со генетска предиспозиција. Во секој случај, тоа се гледа дека со доволна употреба на едноставен не-газирани вода веројатноста за појава на сообраќајниот метеж во уво неколку пати помал.
  2. Длабочината и дијаметар на ушниот канал. Колку подолго и потесни можност за акумулација на сулфур и печати погоре.
  3. Гума движења. Колку што тоа може да звучи чудно, но појавата на приклучоци уво придонесува за нормална секојдневниот процес што се гуми за храна. Факт е дека кога ние zhuom, аудитивен канал под влијание на намалувањето на џвакалниот мускули ритмички потоа се стеснува, а потоа се проширува. Добиени осцилираат како камшикување крем во путер. Кога аудитивен канал е тесен, и на сулфур е дебела, веројатноста на цевката значително еднаква до 90%.
  4. Високо ниво на холестерол во крвта. Лекарите забележале дека овие луѓе стануваат богати не само крв, но исто така и на ушната маст.
  5. Брзо-растечки, густа коса во ушите. Тоа е најчесто мажите, бидејќи многу од посилниот пол коса палто е во изобилство, а жените со хормонални нарушувања.


Сепак, тоа повторно треба да се напомене дека дури и ако постои тесен канал може да се избегне со соодветно пополнување на застојот со телесна течност во ушите. Всушност, во овој случај, дури и thickish сулфур станува течност, а не да се пробие во никого.

Церумен во уво - Симптоми

Да се ​​занимава со причините, ајде да погледнеме во листа на симптоми, зборува за присуство на сулфур приклучоци во ушите. Додека сулфурна затка затвора отворот на уво во целост, без никакви симптоми нема воопшто, голем уво, не се меша и да не боли. Но, ако во уво ќе добие вода, или сулфур акумулирано толку многу што ќе го затвори сослушувањето вратата целосно, тогаш сте на цевка во увото и да научат. Еве листа од главните карактеристики на приклучокот во увото:

  • во запечатен уво е непријатно чувство на присуство на нешто мешање;
  • во погодените уво уши падне нагло;
  • во особено големи и тешки цевки, притискање на тапанчето може да се случи главоболка, знаци на плута во увовртоглавица, гадење, нерамнотежа, развиваат различни невритис и воспаление на средното уво.

Во првиот осомничен во приклучокот за уво треба да се консултираат со лекар аудиолог за миење уво пасуси. Кога увото е да се исплакнат, приклучок во уво симптомите исчезнуваат, а сослушувањето ќе се врати веднаш. И уште еден збор на претпазливост, не се чисти ушите со памук стапчиња. Тие се само течност сулфур и згрутчување се турнати подлабоко во ушното тапанче. Сулфур, како парчиња во вториот и форма приклучоци кои предизвика толку многу проблеми и непријатности. Измијте ги вашите уши секој ден, со користење на само своите прсти, периодично да го посетите Лаура, и вашите уши, секогаш ќе бидеш здрав.

Видео: Како да се отстрани сулфурна приклучок од уво

Видео: приклучок со симптоми на уво

Видео: Елена Malysheva - церумен. Што имаш во увото?

Видео: церумен во уво

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се исчисти мачка уши?Како да се исчисти мачка уши?
Капки во ушитеКапки во ушите
Како да се исчисти ушите?Како да се исчисти ушите?
Приклучоци во ушитеПриклучоци во ушите
Како да се мијат вашите уши дома?Како да се мијат вашите уши дома?
Чешање во ушите - причини, третманЧешање во ушите - причини, третман
Тинитус - причинаТинитус - причина
Дете си ја почеша ушитеДете си ја почеша ушите
Како да се закопаат капка во ушите?Како да се закопаат капка во ушите?
Капки од цевки во ушитеКапки од цевки во ушите
» » » Го приклучокот во уво - Симптоми