LadyVu.com

Зошто уши поп во топлина?

зошто уши поп од топлина

чувство на исполнетост во ушите познати на многумина. Најчесто непријатно чувство се јавува со настинки во текот на есен-зима период. Но, понекогаш тоа за воспоставување на ушите во текот на летото. Обидете се да се разбере зошто ушите поп во топлина?

Во физиолошки услови, чувство на исполнетост во ушите поради структурата на слушно помагало. Евстахиевата туба поврзува средното уво со надворешната средина, предвидува изедначување на притисокот во коскената шуплина. Ако поради било околности, Евстахиевата туба не се справат со својата функција, притисокот во увото е поголема од надворешен притисок.


Ушите се појавуваат во топлина - вообичаени причини

температурата разликата

Инфекции на увото може да се случи поради ненадејната температурни промени драстично. На пример, кога едно лице се оддалечи од домот или канцеларија, каде што, благодарение на клима уред, температурата се одржува на ладно, топло, сув воздух од улица. Исто така, некои луѓе се многу чувствителни на ветрот, дури и топло.

водаКога капење во море или езеро, ушите може да биде изложен на вода. За да го отстраните тоа треба да скокаат на нозете, главата cocked на страна на засегнатото уво. Потоа исчисти ушниот канал сува памук на. Понекогаш потечени од влага почнува да им помогнам на церумен импакција, предизвикувајќи чувство на ситост. Во овој случај потребно да се применат аудиолог кои минута безболно отстранување на приклучокот од ушниот канал.

едем

Чувство дека поставија две уши, често се случува со алергии, особено кога поленска треска, кои обично се манифестира во пролет и лето. Ако користите вазоконстриктор капки и редовно чистење носната шуплина, носната исчезнува.

пад на притисокот

Лето - времето на патување, и многу да се дојде до местото избран авион. Во лет чувство дека ушите одеднаш се поставени, речиси секој трет патнички авион. Ова се должи на фактот дека притисокот во средното уво не имаат време да се промени и прилагоди на животната средина. Со цел да се ослободи од треска и болни сензации во лет, се препорачува да си го цица тешко бонбони, да пијат ушите поп од топлинамали голтки пијалок или нешто за оброк. Во некои случаи, ова чувство се јавува кога ќе се преселат во метрото или во лифт со голема брзина.

Посебни причини уши метеж

Во ретки случаи, ушите поп од топлината во бањата. Причина застоен воздух со што може да се пренесе трауматски повреди на мозокот, хипертензија, хипотензија, коронарна срцева болест и проблеми со кардиоваскуларниот систем. Ако имате било какви настани треба да се консултирате со вашиот лекар и да одбие да ја посетите многу топли бањи или сауни.

Видео: Зошто пиони уши

Видео: Зошто уши поп | постпродукцијата DeeAFilm

Видео: Елена Malysheva. Зошто уши поп?

Видео: Зошто уши поп?

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Третман за воспаление на средното уво уво домаТретман за воспаление на средното уво уво дома
Чешање на ушитеЧешање на ушите
Уши поп и вртоглавицаУши поп и вртоглавица
Како да се стави на ушите Јоркшир Териер?Како да се стави на ушите Јоркшир Териер?
Ставив моето уво - што да правам?Ставив моето уво - што да правам?
Eustace - СимптомиEustace - Симптоми
Зошто е "пука" во уво?Зошто е "пука" во уво?
Поставени уши на ладно - што да правам?Поставени уши на ладно - што да правам?
Прва помош: болка во увото на детето - што да правам?Прва помош: болка во увото на детето - што да правам?
Зошто уши поп?Зошто уши поп?
» » » Зошто уши поп во топлина?