LadyVu.com

Уши поп - Причини

Zaklydvaet причини уши

Поставени уши - проблем познато на сите. Сите се навикнати на фактот дека ушите може да се заложи за долги патувања, за време нурка, за време на лоши временски услови. Но, кои се вистинските причини која лежи во ушите, и како опасни за здравјето, малкумина знаат. Всушност, причините за уши метеж има многу, некои од нив навистина се безопасни и природно, додека други претставуваат реална закана за телото.

Зошто уши се појави кога притисокот?

Најчесто тоа за воспоставување на ушите со ненадејни промени на притисокот што може да се забележи и се качува на висина и длабочина. Сè што се случува поради фактот дека телото е сличен на вертикален пад, а со тоа се менува притисокот брзо може да се користи. Затоа тапанчето започнува втиснати во Евстахиевата туба, одговорни за одржување на притисокот во уво.

Значи, строго земено, изгледа дека главната причина на која ги ушите, кога притисоци. Иако таков напад не трае долго и обично се безболни, тоа носи многу на непријатност.

Тоа е затоа што на промени во атмосферскиот притисок во ушите на некои луѓе во врска во топлина. Во исто време метеж може да се придружени со вртоглавица и гадење.

Од истата причина што ги поставува уши за време на бременоста. Понекогаш метеж се случува во двете уши, понекогаш - само еден. И, како што покажува практиката, често страда од десното уво.

Причините за застојот на уво честа или повторливиПонекогаш предизвикува метеж уво може да биде проблем со внатрешните органи. За среќа, таквите случаи се ретки, но не може да се ресетира на нивните сметки. Особено ако тоа се случува без некоја очигледна причина.

Главните симптоми на носната уши се како што следува:

  • се појавува sonitus;
  • постои делумно губење на слухот;
  • загрижува неосновани главоболка;
  • во ушите звучи ехо на сопствениот глас.

Сите од главните причини дека за воспоставување на ушите, можат да бидат поделени во две групи: природни и неприродни. Се смета за природен инфилтрација на вода во Евстахиевата туба, сулфур кластер - т.н. приклучок и притисок капка. Патем, ако сте загрижени во врска со прашањето зошто пиони ушите по спиење, најверојатно, причина церумен на. За време на спиењето, тие ја менуваат својата позиција, и може да се затвори на ушниот канал, кој е зошто следното утро и таму е делумна глувост.

За неприродни причини вклучуваат следново:

  1. претходен миокарден отитис. Ако човекот бил болен со отитис, дупнато останува чудна лузни, намалување на мобилност.
  2. Тврдејќи дека, за што причина за воспоставување на ушите, не можеме да заборавиме Eustace - болест во која се разгоре на средното уво и Евстахиевата туба. Evstahiit може да биде компликација на настинка или се јавуваат како резултат на искривување на носната преграда.
  3. Зошто пиони ушите по спиење
  4. Понекогаш тоа за воспоставување на уши во случај на оштетување на аудитивниот нерв. Овој феномен се нарекува губење на слухот и се јавува кај хипертензија или трауматски повреди на мозокот.
  5. Често затнат ушите забележани во болести на нервниот и кардиоваскуларниот систем.

Како што можете да видите, причините за која ги ушите, може да биде сосема поинаква. Така што е најдобро за оваа појава се консултираат со специјалист, особено ако ушите лежи доста често и без никаква причина. Да се ​​ослободи од непријатното чувство може да биде со голтање плунка, вода за пиење или мастика за џвакање.

Видео: Корисни животот хакирање / Што да направите ако ушите поп на авионот?

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Положи уво и бучава неговатаПоложи уво и бучава неговата
Третман за воспаление на средното уво уво домаТретман за воспаление на средното уво уво дома
Зошто образи толпата?Зошто образи толпата?
Лигатура на хемороидиЛигатура на хемороиди
Како да се исчисти ушите?Како да се исчисти ушите?
Чешање на ушитеЧешање на ушите
Приклучоци во ушитеПриклучоци во ушите
Уши поп и вртоглавицаУши поп и вртоглавица
Зелен чај - притисокЗелен чај - притисок
Ставив моето уво - што да правам?Ставив моето уво - што да правам?
» » » Уши поп - Причини